Jak zmieniło się wyposażenie pracowni serwisujących elektronikę?


Nowoczesne technologie wkraczają w coraz więcej dziedzin naszego życia, co niesie ze sobą zarówno nowe możliwości, jak i nowe wyzwania. Serwis wielu z wykorzystywanych przez nas na co dzień urządzeń nierzadko okazuje się nieopłacalny, w wielu przypadkach ze względu na szybko zmieniające się wymagania techniczne, w innych przyczyną będzie po prostu koszt. Z tego typu problemami radzimy sobie jednak coraz doskonalej, w dużej mierze za sprawą stosowania odpowiedniego typu wyposażenia.

Czynności te same i nie te same

Nie da się już utrzymać osiągniętej do tej pory wydajności w szeregu branż bez stosowania różnego typu urządzeń elektronicznych, często tworzonych w odpowiedzi na wąskie zapotrzebowanie. Jeśli więc często podejmujemy się serwisowania np. produkowanych w milionach egzemplarzy telefonów, tym bardziej jest to nieodzowne w przypadku dużo bardziej unikalnych konstrukcji.

Przemysłowe sposoby montażu układów znacznie różnią się dziś od tych, jakie są w zasięgu indywidualnych majsterkowiczów. Choć z elementami SMD można sobie poradzić przy użyciu lutownicy typu hot air, na niej wyposażenie profesjonalnego zakładu nie może się kończyć. Powszechnie stosowanym urządzeniem jest dziś stacja lutownicza BGA, umożliwiająca zarówno montaż, jak i demontaż elementów najróżniejszych stosowanych obecnie urządzeń.

Oprócz tego mimo wszystko konieczne jest także wyposażenie się także w szereg precyzyjnych narzędzi ręcznych, dzięki którym każdy element bez najmniejszego kłopotu będzie można umieścić we właściwym miejscu, czy tez wykonać jakiekolwiek inne czynności.

Żaden drobiazg nie jest za mały

Dzięki wielu użytecznym narzędziom ręce fachowców nie są już bezradne wobec nawet najmniejszych wymiarów stosowanych elementów. Podobnego wsparcia wymagają jednak także ich oczy. Lupy czy inne szkła powiększające to już dawno za mało. Nawet zwykłe mikroskopy nierzadko okazują się niewystarczającymi do tego, by móc zapewnić ich użytkownikom wygodną i efektywną pracę. Tam, gdzie trzeba nie tylko dojrzeć każdy szczegół, ale także sprawnie manipulować drobnymi częściami, niezbędne jest widzenie przestrzenne, a więc użycie obu oczu. Umożliwia to specjalny, posiadający dwa tory optyczne mikroskop stereoskopowy, w jaki można wyposażyć się np. w sklepie Diolut.

Innym zagadnieniem, które bardzo zyskało obecnie na wadze, jest ochrona przed skutkami wyładowań elektrostatycznych, potrafiącymi niepostrzeżenie uszkodzić układ złożony z coraz drobniejszych i coraz mniej odpornych pod tym względem elementów. Straty z tego wynikające mogą być bardzo poważne. Niezależnie od  faktu stosowania odpowiednich zabezpieczeń w układach scalonych, niezbędne jest więc nie tylko stosowanie elementarnych środków ochrony w postaci mat na blatach roboczych i opasek na nadgarstek, ale także odpowiednie rozwiązania dotyczące wyposażenia pomieszczenia czy ubioru korzystających z niego pracowników.

Stosowanie najlepszego wyposażenia, ale i kompetencje personelu, to, podobnie jak wielu innych branżach, nieodzowne warunki efektywnej pracy. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wcale nie musi więc na skutek dalszego postępu technicznego maleć.

Dodaj komentarz