Jak zmieniała się piłka do gry w futbol?


W zeszłym tygodniu w świecie futbolu na nowo rozgorzała dyskusja na temat przysłowiowych „szmacianek”. Wszystko za sprawą firmy Nike, która zaprezentowała zupełnie nową piłkę, którą już od przyszłego sezonu będą bombardować golkiperów napastnicy ligi aAngielskiej. Aby dyskusja o nowej futbolówce była aktualna, powróćmy na moment do początków i prześledźmy losy naszych ukochanych „okrąglaków” – kontrowersji było naprawdę sporo!

Początki bywają trudne

Pierwsze w historii piłki były wykonywane ze zwierzęcych narządów! Tak, dokładnie! Nie przesłyszeliście się, na początku XIX wieku do gry wykorzystywano nadmuchany i pokryty skórą świński pęcherz. Po jej kopnięciu trajektoria lotu była nieregularna, dlatego w ówczesnych czasach gra w piłkę opierała się w większym stopniu na przypadku niż na umiejętnościach. Dodatkowo, taka piłka nie dość, że miała nieregularny kształt, to w dodatku jej wytrzymałość była bardzo niska.

Rewolucja nadeszła za sprawą Richarda Lindona, który zaproponował nowy pomysł na konstrukcję piłki. Nowa futbolówka była wciąż obszywana skórą, natomiast angielski szewc zaczął korzystać z gumowej dętki, która była nadmuchiwana, stworzoną przez niego specjalną pompką. Pomysł został przyjęty z entuzjazmem, a Richard stał się wówczas dostawcą piłek o zasięgu ogólnokrajowym. W tym samym okresie, a dokładniej w roku 1872 roku organizacja The Football Asssociation wprowadziła zasady odnoszące się do parametrów futbolówek. Zgodnie z nowymi ustaleniami piłka powinna mieć wagę na poziomie od 13 do 15 uncji oraz obwód 27 lub 28 cali.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz