Jak zaoszczędzić na kupnie mieszkania?


Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Przy tym wyborze klient w dużej mierze kieruje się ceną. Przeszukując oferty, trzeba pamiętać, że nie tylko cena za metr kwadratowy pozwoli nam zaoszczędzić przy zakupie własnego M.

Jak zaoszczędzić na kupnie mieszkania

Przed dokonaniem wyboru warto przeprowadzić dokładną analizą rynku. Przemyśleć lokalizację, sprawdzić, ile czasu zajmuje dojazd do miasta, zwrócić uwagę na zaplecze usługowo-handlowe, a także potencjał miejsca. W końcu spędzimy w tym miejscu wiele lat życia. Oprócz analizy cen metra kwadratowego warto sprawdzić, na jakie inne promocje możemy liczyć u danego dewelopera.

W ostatnich latach wielu młodych ludzi skorzystało z rządowego programu dopłat. Wcześniej była to Rodzina na Swoim, obecnie Mieszkanie dla Młodych. W ramach projektu single mogą zaoszczędzić na zakupie 10 %, a małżeństwa z dziećmi od 15 % ceny (w zależności od ilości dzieci). Te oszczędności mogą być jeszcze większe, gdyż ustawodawca planuje korzystne zmiany.

Wielu młodych ludzi, korzystających z tego programu nie liczy na inne promocje. I tak, jedną z atrakcyjnych ofert jest gratisowe wykończenie mieszkania. Zakładając, że średnio cena wykończenia to 1000 zł za mkw, na mieszkaniu 41,41 mkw oszczędzimy aż 41 410 zł. Warto wspomnieć, że w Poznaniu można znaleźć właśnie taką propozycję, gdzie korzystamy z rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych i otrzymujemy bezpłatne wykończenie. – Młode osoby szukają korzystnych warunków zakupu, szukają promocji. W Red Parku na mieszkaniu można oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Posiadamy ofertę mieszkań, które kwalifikują się do dopłaty w programie rządowym MdM, a jednocześnie objęte są promocją wykończenie w cenie – mówi Roma Pikulska, marketing manager Red Parku.

Wybrani deweloperzy proponują promocje, które mają pomagać i obniżać koszty zakupu własnego mieszkania. Warto sprawdzić oferty z projektem w cenie, ta opcja gwarantuje duże oszczędności na kosztownych usługach architektów wnętrz. Wielbicieli nowoczesnych rozwiązań mogą też zainteresować promocje, które oferują bezpłatne zamontowanie np. Systemu Fibaro w mieszkaniu. Umożliwia on zdalne sterowanie mieszkaniem, co jest wygodne, bezpieczne, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić dodatkowe pieniądze (będąc rozwiązaniem ekologicznym). Dobrą ofertą jest też program płatności 10:90, gdzie przy podpisaniu umowy wpłacamy 10 % całej kwoty, a pozostałe 90 – dopiero po zakończeniu budowy, przy odbiorze mieszkania. Jest to spora oszczędność – uruchomienie kredytu następuje dopiero w momencie oddania inwestycji do użytkowania. Młodym osobom, które zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie daje to też czas na zbudowanie wiarygodności zdolności kredytowej przez okres oczekiwania na swoje M. Dla osób, które planują sprzedaż dotychczasowych nieruchomości to czas na dokonanie transakcji bez pośpiechu.

Przy wyborze mieszkania warto pamiętać, że nie tylko cena za metr, promocje i zniżki, które oferują deweloperzy są wyznacznikiem tego, że zaoszczędzimy na kupnie mieszkania. Gospodarny i przedsiębiorczy klient na pewno zwróci uwagę na inne istotne aspekty. Spore kwoty uda się zaoszczędzić na benzynie w przypadku inwestycji położonych blisko centrum lub z dobrym dostępem do obwodnicy, która umożliwia dobre połączenie z dowolnym punktem miasta. Warto zwrócić też uwagę na dogodną komunikację miejską. Ważne jest również zaplecze usługowo-handlowe, jakie proponuje dzielnica – galeria handlowa, sklep, apteka, szkoła, a nawet uczelnia w pobliżu domu to kolejna duża oszczędność przez cały okres mieszkania w danym miejscu. Specyficzną grupą osób są klienci, którzy kupują mieszkanie pod wynajem. Dla nich istotny powinien być potencjał lokalizacji inwestycji pod względem wzrastających wartości poszczególnych dzielnic miasta. Pojedyncze dzielnice miasta coraz częściej dążą do rozwoju i tym samym sprawiają, że za kilka lat mieszkanie w danym miejscu będzie miało jeszcze wyższą wartość. Miasto się rozwija, więc nawet te dzielnice uznawane za bardziej odległe względem centrum w niedalekiej przyszłości będą stanowiły centralną część miasta.

 

 

Dodaj komentarz