Jak poznać dobrej jakości sterownik pieca c.o.?


Możesz spędzić całe miesiące na wybieraniu właściwego pieca, który zapewni tobie i twojej rodzinie ciepło i spokój. Na nic jednak wszystkie te wysiłki, jeśli zabraknie dobrej jakości sterownika pieca c.o., który wyręczy cię w większości obowiązków związanych z ogrzewaniem.

Obecne możliwości sterowników sprawiają, że, zamiast składać regularne wizyty w kotłowni, wysiłek można ograniczyć do minimum. Aby jednak zagwarantować sobie taki komfort, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych funkcji urządzenia.

Regulacja wrażliwa na pogodę

Zacznijmy od sytuacji idealnej: nie musisz się o nic martwić, a optymalną temperaturę ustawiasz za pomocą zamontowanego w pokoju termostatu. Nie wyglądasz także co chwilę za okno, żeby sprawdzić, czy zaraz się ochłodzi – najnowsze modele sterowników do pieców zrobią to za ciebie, wymaga to jednak spełnienia kilku warunków.

Pierwszym jest współpraca termostatu z regulatorem kotła – dzięki temu przy spadku temperatury w pokoju piec zacznie pracować, by w domu zrobiło się cieplej. Dla ciebie oznacza to brak konieczności zaglądania do pieca za każdym razem, gdy poczujesz chłód. Jeśli jednak urządzenie ma reagować na to, co dzieje się za oknem, potrzebny jest czujnik umieszczony poza domem oraz regulator pogodowy przy piecu. Jeżeli np. w nocy zaskoczy przymrozek, ogrzewanie zintensyfikuje się, abyś nie odczuł tego wewnątrz mieszkania. Jeżeli natomiast na zewnątrz będzie cieplej, niż zakładałeś, pompa się wyłączy, a piec będzie grzał minimalnie. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ gdy za oknem panuje odpowiednio wysoka temperatura, dom nie jest ogrzewany.

Jak wybrać dobry sterownik pieca c.o.?

Klucz do prawidłowego działania sterownika pieca, to optymalny dobór ilości paliwa oraz powietrza – pozwoli to utrzymać odpowiednią temperaturę w domu, a jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Samodzielne zapewnienie komfortowych warunków przy minimalnym zużyciu surowców zajęłoby sporo czasu, dlatego wybierz sterownik, który potrafi skutecznie regulować odpływ powietrza za pomocą wentylatora. Jest to możliwe dzięki czujnikom umieszczonym w płaszczu wodnym kotła oraz mierzącym temperaturę spalin – przekazane przez nie informacje pozwalają dopasować intensywność pracy wentylatora oraz dozować paliwo, co w efekcie wpływa na moc grzewczą pieca.

Regulacja pompy obiegowej to kolejne istotne kryterium wyboru dobrej jakości sterownika pieca c.o. Pompa ma za zadanie rozprowadzać wodę o określonej temperaturze. Gdy piec grzeje wystarczająco mocno, załącza się; gdy temperatura spada poniżej założonej wartości, urządzenie przestaje pracować. To spore ułatwienie, dzięki któremu nie musisz już samodzielnie sprawdzać, czy woda nie jest za gorąca lub czy się wręcz nie zagotowała. System regulacji pracy pompy zabezpiecza zatem również przed przegrzaniem i zapewnia odpowiednią cyrkulację.

Pamięć sterownika

Dobry sterownik pieca c.o. oferuje także możliwość zapamiętywania ustawień – w ten sposób zaprogramujesz pracę pieca na dłuższy czas, z rozróżnieniem na cykle dobowe, dzienne, nocne, a nawet tygodniowe. Warto dopasować ustawienie do trybu życia domowników, zwłaszcza jeśli codziennie przez kilka godzin wszyscy przebywają poza domem – przyniesie to wymierne korzyści w postaci oszczędności. W ofercie marketów budowlanych, np. Leroy Merlin, z pewnością znajdziesz optymalny model, który wyręczy cię w wielu obowiązkach związanych z ogrzewaniem mieszkania.

Dodaj komentarz