Jak poszukiwać pracy


Chociaż ofert na rynku pracy jest naprawdę sporo, warto wiedzieć jak zabrać się do ich poszukiwania.

Bazy ofert

Stopa bezrobocia wynosi obecnie około 3,5 %. Lato zawsze w statystykach wypada lepiej z uwagi na prace sezonowe. Oznacza to, że w dalszym ciągu wciąż jeszcze jest wiele osób niezatrudnionych, żyjących z zasiłku. Są też ludzie, którzy dopiero co stracili pracę, albo zamierzają z niej odejść i woleliby znaleźć coś innego. Co łączy te wszystkie osoby? Wiele z nich nie wie od czego zacząć poszukiwanie pracy. ODpowiedź jest całkiem prosta, ponieważ ofert jest obecnie naprawdę sporo. Warto zacząć na przykład od baz ofert, takich jak jobsora.com. Biorąc pod uwagę, że na tym portalu znaleźć można więcej niż 150.000 ofert, aż trudno uwierzyć, że można zamknąć stronę, nie znajdując chociaż jednej interesującej oferty. Wyszukiwanie zaczynamy od branży i interesującej nas lokalizacji, zawężając w ten sposób wyniki. Takie bazy w okresie poszukiwania pracy warto sprawdzać codziennie, ponieważ nowe propozycje pojawiają się na bieżąco.

Media społecznościowe

Dobrym sposobem poszukiwania pracy jest również korzystanie z mediów społecznościowych. Często tworzone są tam dedykowane grupy, związane na przykład z konkretną branżą. W przypadku takich źródeł warto mieć jednak na uwadze, że oferty nie są tak weryfikowane jak w bazach ofert. Media społecznościowe to najlepszy przykład tego, jak informacje rozchodzą się tak zwaną pocztą pantoflową – znajomi udostępniają sobie ogłoszenia, zwiększając w ten sposób ich zasięg.

Strony firm

Jeśli interesuje nas bardzo konkretny podmiot, dla którego chcielibyśmy pracować, powinniśmy zerkać na jego stronę internetową. Tam na bieżąco pojawiają się najświeższe ofert pracy, często wraz z formularzem aplikacyjnym. Ze stroną taką powinniśmy się też bardzo dokładnie zapoznać, przygotowując się do procesu rekrutacyjnego – wiedza o firmie, w której chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie na pewno będzie punktowana przez rekruterów.

Rozpoczynając poszukiwania pracy warto sprecyzować sobie cele, pozostawiając jednak pewien margines, dzięki któremu możemy otworzyć się także na nieoczekiwanie, intrygujące propozycje. Dokładny research i świadomość własnych kwalifikacji z pewnością pozwolą nam znaleźć pracę, którą będziemy po prostu lubić.

 

Dodaj komentarz