Innowacyjny zabieg usunięcia glejaka!


W Szpitalu w Puszczykowie odbył się dziś innowacyjny zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego.

Glejaki to nowotwory mózgu, które swoim wyglądem bardzo upodabniają się do zdrowych tkanek, dlatego ich usunięcie wymaga od operującego ogromnego doświadczenia i precyzji. Bardzo trudno jest bowiem „zobaczyć” gdzie powinna przebiegać linia chirurgicznego cięcia.

Początkowo dzisiejsza operacja nie różniła się od innych tego typu zabiegów, aż do chwili gdy wykorzystano Kwas 5-aminolewulinowy ALA . Podany w czasie zabiegu przedostaje się wraz z krwioobiegiem do guza, w którym pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zaczyna świecić. Pole operacyjne oświetlane jest wtedy jedynie lampą UV. Dzięki temu chirurg pracując pod mikroskopem dokładnie widzi gdzie jest zlokalizowany nowotwór i bardzo precyzyjnie może go usunąć.

Operacja przeprowadzona przez zespół kierowany przez dr Jakuba Moskala Ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego  trwała blisko 5 godzin. Pacjentka po wybudzeniu czuje się – jak na tak ciężka operację – bardzo dobrze i przede wszystkim nie odczuwa istotnych dolegliwości neurologicznych.

Szpital w Puszczykowie jest jedyną placówką w Wielkopolsce, w której takie zabiegi są wykonywane. Do tej pory najwięcej zabiegów usuwania glejaków w czasie „operacji w ciemności” wykonano w Bydgoszczy i w Gdańsku. Jest to w Polsce niestety nadal rzadko stosowana procedura medyczna. Daleko nam choćby do Czechów czy Skandynawii, gdzie przeprowadza się ją niemal rutynowo. Oddział Neurochirurgii puszczykowskiego szpitala potwierdził zatem , że należy do ścisłej neurochirurgicznej czołówki Polski.

Dodaj komentarz