„Improwizacje Maryjne” w Lusowie


116 koncert z cyklu Lusowskie Spotkania Muzyczne pt. „Improwizacje Maryjne” odbędzie się 5 sierpnia o godz. 13, kościół w Lusowie. Wstęp wolny. Patronat sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

 

Kwartet Improsonus to profesjonalni poznańscy muzycy, których łączy nie tylko pasja  grania ale i wyznawanie wspólnych wartości i trwała przyjaźń. A to najlepsze podstawy do tego, by stawiać sobie śmiałe i wartościowe wyzwania artystyczne. Jednym z nich jest projekt zatytułowany Improwizacje Maryjne – w tej prostej nazwie kryje się cała idea, którą jest poszukiwanie Absolutu i wyrażanie czci Matce Bożej w toku muzycznej interakcji.

Natchnieniem i kanwą, na której snuć będą swe dźwiękowe opowieści są polskie pieśni Maryjne – zarówno te archaiczne, tworzone przed wiekami, jak i te sięgające ostatnich dziesięcioleci. Pomimo zróżnicowania stylistycznego, melodycznego i tematycznego tych  utworów muzycy dążą do jedności wypowiedzi, do stworzenia niepowtarzalnego, mistycznego klimatu wprowadzającego słuchacza w stany uniesienia i religijnej kontemplacji. I choć w literaturze muzycznej znajdziemy sporo opracowań pieśni maryjnych na różne aparaty wykonawcze, to niniejszy projekt wydaje się być szczególny ze względu na rodzaj aranżacji i znaczącą rolę improwizacji w jego tworzeniu. Łączy on surowość i piękno tradycji ze współczesnym wykonawstwem.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz