Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w Poznaniu?


Ubezpieczenia mieszkań cieszą się w Polsce coraz większym uznaniem. Świadczą o tym statystyki, z których wynika, że osiem na dziesięć domów i mieszkań jest objętych ochroną. Jeszcze kilka lat temu liczba ubezpieczających nieruchomości Polaków sięgała 50 proc.

Na popularność polis wpływają również duże możliwości modyfikacji ofert oraz relatywnie niskie ceny, choć te są zależne od wielu czynników, w tym także miast. Sprawdźmy, ile za polisę mieszkaniową zapłacimy w Poznaniu.

Ubezpieczając się od np. ryzyka kradzieży, należy określić sumę nie tyle całego majątku, co całą wartość ruchomości, które w pierwszej kolejności mogą paść łupem złodziei: sprzęt RTV, laptopy, smartfony, konsole do gier, aparaty fotograficzne, biżuteria. Jest to tzw. ubezpieczenie na pierwsze ryzyko.

Co jeszcze wpływa na wartość ubezpieczeń mieszkaniowych?

Trzeba wiedzieć, że na ostateczną cenę polisy wpływa o wiele więcej czynników. Oprócz wspomnianego zakresu ubezpieczenia i wysokości sumy, towarzystwa biorą również pod uwagę:

 1. Posiadane dodatkowe zabezpieczenia nieruchomości – są to na przykład drzwi antywłamaniowe, systemy alarmowe, domofon, czujniki dymu, atestowane zamki do drzwi, ochrona osiedla itp.
 2. Lokalizację mieszkania – jeżeli posiadamy mieszkanie na terenach zalewowych, musimy się liczyć z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe albo w ogóle odmówi ubezpieczenia mieszkania, albo znacznie podwyższy wysokość składki. Do takich miejsc należą np. Krajkowo, Dębina, rejon ul. Starołęckiej, Piastowskiej, Lechickiej itd. Pełną listę zagrożonych terenów można znaleźć na stronie miasta www.poznan.pl.
 3. Bezszkodowość – jeżeli właściciel mieszkania ubezpiecza swoją nieruchomość nie po raz pierwszy i jak dotąd nie posiadał żadnej szkody, firmy ubezpieczeniowe są skłonne obniżyć wysokość składki. Różnice w ich wartości można sprawdzić na UbezpieczenieMieszkania.pl.
 4. Okres trwania ochrony – dłuższy okres ubezpieczenia może skutkować lepszymi warunkami.
 5. Wartość mieszkania – im droższa nieruchomość, tym wyższa składka polisy. Porównać wartość polisy można za pomocą internetowych kalkulatorów ubezpieczeń lub dzięki zestawieniu ubezpieczenia mieszkania ranking.

Ponadto niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wielkość wkładu własnego i kondygnację, na której jest umiejscowionie mieszkanie. Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa uznają mieszkania na partnerze za bardziej zagrożone, niż pozostałe (np. poprzez włamanie).

Ubezpieczenie mieszkania w Poznaniu – ceny

Sprawdziliśmy dokładnie warunki ubezpieczeń mieszkaniowych na www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu i postanowiliśmy opisać, jak dokładnie wyglądają możliwości Poznanian pod względem ubezpieczeń mieszkaniowych.

Porównajmy dwie nieruchomości: 35-metrowe mieszkanie na Starym Mieście i 85-metrowe na Naramowicach.

Mieszkanie na Starym Mieście, 35 mkw., cena: 262 tys. złotych, rok budowy – 2008. Wysokość rocznej składki w poszczególnych firmach wyniesie:

 • Link4: 116 zł. Przy tym jest to ubezpieczenie od powodzi, pożaru, przepięcia, zalania, kradzieży z włamaniem i innych zdarzeń losowych. Pakiet zawiera w Assistance, czyli pomoc hydraulika, elektryka, ślusarza i innych fachowców.
 • Warta: 170 zł. Ubezpieczenie przepięć bez dodatkowych opłat. Nie są potrzebne udziały własne ani dodatkowe składki, nawet jeśli występuje zagrożenie zalania.
 • Concordia Ubezpieczenia: 173 zł. W ofercie mamy możliwość skorzystania z ubezpieczenia porady prawnej. Brak ograniczeń co do minimalnej wartości szkody.

Mieszkanie na Naramowicach, 85 mkw., cena: 529 tys. złotych, rok budowy – 2009. Wysokość rocznej składki wyniesie:

 • Link4: 208 zł., czyli wzrost o 79 proc.
 • Warta: 370 zł. Wzrost o 117 proc.
 • Concordia Ubezpieczenia: 376 zł. Wzrost o 117 proc.

Poznań nie należy do najdroższych miast, jeśli chodzi o ubezpieczenia mieszkaniowe. Jednak i tak często możemy obniżyć składki swojej polisy. Pamiętajmy jednak, że w ubezpieczeniu mieszkania najważniejsza jest nie cena, a zakres ochrony polisy.

Dodaj komentarz