Ile kosztuje i jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?


Bezpieczeństwo podczas podróży jest bezcenne. Trudno jednak przewidzieć pewne zdarzenia i ich skutki. Nieszczęśliwe wypadki praktycznie zawsze oznaczają spore wydatki. Najlepszą ochronę zapewnia ubezpieczenie turystyczne – gdzie go szukać i ile trzeba za nie zapłacić?

Celem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie wszechstronnej ochrony podczas podróży. Skuteczność polisy jest zdeterminowana wieloma przesłankami uwarunkowanymi indywidualnie.

Mieszkaniec Poznania wybierający się do Egiptu podziwiać wspaniałe zabytki potrzebuje innej ochrony niż ktoś, kto podczas urlopu w Chorwacji nastawia się głównie na uprawianie sportów wodnych. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko i ustalają wysokość składki na podstawie informacji udzielonych przez osobę zainteresowaną zakupem polisy.

Ubezpieczenie turystyczne – które najlepsze?

Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego nie jest tak skomplikowane, jak się może wydawać – wystarczy sprecyzować własne oczekiwania względem polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe w pierwszej kolejności pytają o kierunek podróży, czas jej trwania oraz charakter, ponadto chcą wiedzieć, w jakim wieku jest osoba zgłaszająca się do ubezpieczenia i czy cierpi ona na jakieś choroby przewlekłe.

Koloryzowanie rzeczywistości się nie opłaca, ponieważ w razie problemów można się spotkać nawet z odmową wypłaty odszkodowania, np. gdy ktoś cierpiący na cukrzycę nie poinformował ubezpieczyciela o swej chorobie, a podczas urlopu wystąpiły komplikacje wymagające leczenia.

Nie istnieje jedna idealna polisa, która będzie odpowiadać wszystkim. Wybierając ubezpieczenie turystyczne dostępne na rankomat.pl, trzeba mieć na względzie swoje potrzeby, poszerzając zakres ochrony o niezbędne dodatki adekwatne do konkretnych kryteriów.

Co zawiera ubezpieczenie turystyczne?

O efektywnej ochronie wynikającej z polisy podróżnej można mówić tylko wtedy, gdy zawiera ona pewne elementy. Do tych podstawowych zaliczają się: ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego (absolutne „must have” przy wyjazdach zagranicznych), ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Najpopularniejszymi dodatkami w polisach turystycznych są ubezpieczenia: sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, kosztów opóźnionego lotu, kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, sprzętu elektronicznego i sportowego oraz chorób przewlekłych. Warto dokładnie zapoznać się z propozycjami rozszerzeń, np. niektóre firmy umożliwiają umieszczenie w umowie tzw. klauzuli alkoholowej – obejmuje ona ochroną zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu.

W każdej polisie – https://rankomat.pl/pzu/ubezpieczenia-turystyczne i innych – zamieszczone są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), gdzie określono zasady korzystania z ubezpieczenia.

Od czego zależy cena polisy?

O cenie polisy turystycznej decydują głównie dwa czynniki, a mianowicie zakres ochrony oraz sumy gwarantowane poszczególnych ubezpieczeń. Zasada jest prosta: im szerszy parasol ochronny, tym wyższa składka – ale też i lepsze wsparcie. W najtańszych wariantach polis jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej kosztuje poniżej 5 zł, lecz trzeba liczyć się z tym, że w razie kłopotów taka polisa może okazać się niewystarczająca.

Każde z ubezpieczeń wchodzących w skład polisy opiewa na określoną sumę gwarantowaną. Maksymalnie do tej właśnie kwoty ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową, a zatem wysokie sumy gwarantowane leżą w interesie ubezpieczonego. To oczywiście rzutuje na cenę polisy, lecz daje wymierne korzyści.

Nie kupuj bez porównania!

Porównywanie polis za pomocą specjalnej porównywarki to najlepszy sposób na atrakcyjne cenowo ubezpieczenie. Dzięki temu można się przekonać, że ceny tych produktów wcale nie są wysokie. Nieporównywalnie więcej kosztuje likwidacja szkód czy opłacenie rachunków za leczenie za granicą – lepiej mieć pewność, że nie poniesie się ich z własnej kieszeni.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz