Ignacy Jan Paderewski w Poznaniu


Ignacy Jan Paderewski 26 grudnia przyjechał, podobnie jak przed 95 laty, do Poznania. Inscenizacja przyciągnęła na Dworzec Letni PKP ok. 300 osób. W rolę  Paderewskiego wcielił się Edmund Dudziński, który przypomniał:  – „Poznań to miasto gdzie narodziła się idea pracy organicznej, gdzie wybuchło jedyne zwycięskie powstanie w historii Polski”.  27 grudnia 1918 roku, dzień po przyjeździe wybitnego pianisty, męża stanu  wybuchło Powstanie Wielkopolskie.  W piątek obchodzona będzie 95. rocznica.  Patronat honorowy nad poznańskimi uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Paderewski-w-Poznaniu-1918

Inscenizacja na dworcu rozpoczęła jubileuszowe wydarzenia związane z 95-rocznicą wybuchu Powstanie Wielkopolskiego. 27 grudnia (piątek) o godzinie 14:30 nastąpi punkt kulminacyjny naszego wspólnego świętowania – akcja „Przysięgamy, że pamiętamy”, tworzenie wielkiej szachownicy oraz inscenizacja powstańcza. Atmosferę grudniowych dni 1918 roku przypomni oprawa samego placu, na którym obecni będą rekonstruktorzy wcielający się w żołnierzy polskich, niemieckich, cywilów. Elementami zaaranżowanej przestrzeni będą również punkt poboru, worki z piaskiem i zasieki, a także najprawdziwsza armata. 95. rocznicy towarzyszy także inny ważny jubileusz – 100- lecie Portu Lotniczego „Ławica”. Organizatorzy chcą przypomnieć wydarzenie związane z Ławicą z roku 1918, kiedy to po zdobyciu przez powstańców terenów lotniska przemalowano samoloty, które zyskały barwy przyszłego Lotnictwa Polskiego, a szczególnie biało – czerwoną szachownicę określoną w rozporządzeniu nr 38 Szefa Sztabu Generalnego generała Stanisława Szeptyckiego z 1 grudnia 1918 roku. Wyrażając przywiązanie do symboli i barw narodowych, zapraszamy do wyjątkowego punktu programu na Placu Wolności: bądź i stwórz szachownicę. Wykonanie jest proste: pierwszych 1000 osób otrzyma biały lub czerwony płaszcz z motywem graficznym 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – rzecz, którą ochotnik będzie mógł sobie zatrzymać – a także planszę białą lub czerwoną. Tak wyposażeni uczestnicy zostaną odpowiednio ustawieni i na sygnał podniosą swoją planszę tworząc szachownicę – jeden z symboli odzyskania niepodległości.

Osoby chętne do udziału w tworzeniu szachownicy zapraszamy od godziny 13:30 do punktu rejestracyjnego znajdującego się u wylotu ulicy Nowowiejskiego.

Powstanie Wielkopolskie było jedyną tak dużą, udaną insurekcją w polskiej historii – doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

27 grudnia 1918 r. Polacy gromadzili się pod budynkiem poznańskiego Bazaru, w którym zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski. Niemcy zorganizowali kontrpochód, jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej – legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy. W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17. sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał – wybuchło powstanie (dlatego 27 grudnia ok. 16.45 zabiją w Poznaniu dzwony). Tymczasowym dowódcą Powstania Wielkopolskiego został Stanisław Taczak. Do końca roku powstańcy zdobyli większą część Poznania, który został wyzwolony 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono większą część Wielkopolski. Pod koniec tego miesiąca Niemcy rozpoczęli ofensywę na froncie północnym, w połowie lutego przenieśli siedzibę naczelnego dowództwa do Kołobrzegu, co miało świadczyć o planach ofensywnych przeciwko Wielkopolsce. W sukurs Polakom przyszli politycy Ententy. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska.

O otwarciu Mobilnego Muzeum Powstanie Wielkopolskiego 27 grudnia czytaj tutaj.

 27 grudnia zabiją dzwony – kliknij tutaj.

Zdjęcia Romuald Królak

Dodaj komentarz