Hydrografiki – nowe oblicze felg


Miłośnicy samochodów marzą, by ich pojazd wyglądał wyjątkowo i wyróżniał się na drogach. Wybierają nietuzinkowe kolory, ozdabiają karoserię malowidłami i naklejkami, a także montują aluminiowe bądź chromowane felgi. Obecnie, aby nadać indywidualnego charakteru pojazdom, można postawić również na hydrografiki wykonane na felgach.

Two Rims car on white background (done in 3d)

Hydrografika – jak to się robi?

Hydrografika jest to nowatorska metoda, która pozwala na nanoszenie przeróżnych – dowolnych wzorów na skomplikowane powierzchnie. Technologię tę wykorzystuje się na dowolnych elementach trójwymiarowych oraz płaskich. Doskonale nadaje się do tego, by ozdabiać felgi aluminiowe.

Metoda ta inaczej nazywana jest transferowym drukiem wodnym. Do procesu hydrografiki niezbędna jest woda o stałej temperaturze ok 30oC. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę oraz czystość płynu, używa się specjalnych wanien, w których będzie zanurzany dany przedmiot. Potrzebna jest także specjalna folia, którą rozkłada się na powierzchni wody oraz aktywator do hydrografiki. Ten ostatni nanoszony jest na daną powierzchnię (np. alufelgę) za pomocą pistoletu lakierniczego. Można też zastosować w tym celu aktywator. Dzięki niemu folia zmienia swoją konsystencję i po kilkudziesięciu sekundach jest gotowa do naniesienia na przykład na felgę aluminiową. W tak przygotowanej wannie z wodą i folią zanurza się delikatnie i powoli element, który ma zostać ozdobiony. Trzeba robić to umiejętnie, aby folia pokryła wszystkie zakamarki alufelgi. W ostatnim etapie przedmiot wyciąga się i pozostawia do wyschnięcia.

Do ostatecznego wykończenia ozdobionych powierzchni używa się lakierów. Stosuje się kolorowe lakiery podkładowe oraz lakier bezbarwny, który ma za zadanie ochronę przed zniszczeniem naniesionego na felgę wzoru.

Felgi z hydrografikami

Nawet felgi o zwyczajnym kształcie po naniesieniu na nie hydrografiki mogą stać się zachwycające. Obręcze aluminiowe, na które został naniesiony wzór karbonu (prążkowanego włókna węglowego o czarnym kolorze), wyglądają niemal identycznie, jak te oryginalne i bardzo drogie modele karbonowe. Firmy zajmujące się nakładaniem hydrografik na alufelgi oferują ogromny wybór wzorów i kolorów. Obecnie na rynku istnieje również możliwość naniesienia na wybrany przedmiot własnej hydrografiki (uprzednio musi ona zostać przegotowana – wydrukowana specjalna folia z nadrukowanym na nim indywidualnym wzorem).

Ile to kosztuje?

Żadne nowoczesne metody i modyfikacje, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności pojazdu, nie są tanie. W przypadku hydrografiki „cena naniesienia grafiki na typowe felgi aluminiowe w rozmiarze 15-16’’ oscyluje w granicach 1000 zł za komplet” (cyt. http://ladnefelgi.pl/). Dla miłośników samochodów nie jest to jednak kwota wygórowana. Z pewnością wiele osób, które chcą odznaczać się na mieście i poza nim, zdecydują się na taką ozdobę. Jest to także bardzo kusząca oferta dla tych, którzy biorą udział w różnego typu rajdach i wyścigach – auto wyposażone w alufelgi z hydrografikami jest znacznie bardziej rozpoznawalne.

Hydrografika to nowoczesna metoda zdobienia rozmaitych przedmiotów. Nadaje się ona doskonale do ozdabiania felg aluminiowych, co pozwala nadać im nietuzinkowego wyglądu. Choć nie jest to bardzo tania technologia, zapewnia ona, że auto w ten sposób ozdobione, na pewno będzie wpadało w oko.

Dodaj komentarz