Hip hopowo nie meczowo


Kibice z Irlandii opuścili już właściwie Poznań. Płaczą po nich restauratorzy, hotelarze, poznaniacy, ale jak się okazało i aura ulewnym deszczem uraczyła nas od bladego świtu. We wtorek na arenach Euro2012 zapadły ostatnie rozstrzygnięcia. Na mistrzostwach Europy nie ma już gospodarzy imprezy. Ukraińcy przegrywając mecz 1:0 z zachowawczo grającymi Anglikami zakończyła udział na tym samym etapie co nasza drużyna. Nie zawsze grający lepiej wygrywają, ale taki jest sport. Dzięki temu wynikowi porażka Francuzów ze Szwedami 0:2 nie przeszkodziła im w zajęciu drugiego miejsca w grupie. Dla Szwedów, którzy już po dwóch meczach żegnali się z Euro, był to mecz o honor. Dwie passy po wtorkowych meczach zostały utrzymane: kto wygrał pierwszy mecz nie awansował do ćwierćfinału i ta, że nie ma meczy na 0:0. Pełny zestaw  par ćwierćfinałowych:  Czechy – Portugalia, Niemcy – Grecja, Hiszpania – Francja, Anglia – Włochy. Środa to dzień oddechu od futbolowych emocji i cisza przed kolejnymi rozstrzygnięciami. Strefa Kibica kusi więc innymi atrakcjami.

ukraina

 

Strefa Kibica

 

Strefa Junior

15:00  Zajęcia z edukacji ekologicznej.

Działania w zakresie budowania postaw proekologicznych. Recykling podczas zabawy z „Puszkojadem”, przygotowany we współpracy z fundacją RECAL.

 

Strefa Hip Hop – Scena Główna

Zagrają największe gwiazdy polskiego hip hopu. Wystąpią Eldo, Łona i Webber, Sokół i Marysia, DonGURALesko czy Mrokas. Poznań zostanie stolicą rymu i mocnych tekstów.

16:25 Mrokas

Poznański raper współtworzy grupę Aifam Klika, a także występuje solowo. Znany jest z bezpardonowych tekstów mocno osadzonych w lokalnym kontekście. Fanom w Strefie Kibica zaprezentuje z pewnością utwory ze swojej płyty „Mrok w mieście”. Można spodziewać się mocnych tekstów i dynamicznych bitów. Miłośnicy hip hopu nie będą zawiedzeni.

17:30 donGURALesko

Tego artysty nie trzeba przedstawiać fanom hip hopu. Na polskiej scenie muzycznej jest on obecny od połowy lat dziewięćdziesiątych. W tym czasie współtworzył liczne formacje (Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW), a także współpracował z szeregiem ważnych postaci świata rapu. Jego albumy „El Polako” czy „Totem leśnych ludzi” cieszyły się ogromną popularnością. DonGURALesko trudno odmówić charyzmy. W swoich tekstach prezentuje on silny patriotyzm lokalny związany z Poznaniem, ale także nawiązuje m.in. do tematyki Bliskiego Wschodu. Wynika to z jego szerokich zainteresowań związanych z kulturą, religią i polityką międzynarodową. Charyzmatyczny będzie więc z pewnością jego koncert.

19:05 Łona i Webber

Niewielu twórców polskiego hip hopu może pochwalić się tak błyskotliwymi piosenkami jak Łona i Webber. Duet ten słynie przede wszystkim z tekstów, które stanowią dosadny, ale także bardzo zabawny, komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Obaj artyści współpracują ze sobą już od pięciu lat, a efektem ich działań są trzy płyty – „Absurd i nonsens”, „Insert EP” oraz „Cztery i pół”. Publiczność świetnie kojarzy single i teledyski z tych krążków takie jak „Miej wątpliwości”, „Bumbox” czy „Kaloryfer”. Tych i innych hitów z pewnością nie zabraknie na koncercie w Strefie Kibica.

20:35 Eldo

Eldo, czyli Leszek Kaźmierczak to postać w polskim hip hopie szczególna. Wraz z Jotuze założył on jedną z najważniejszych grup w historii polskiego rapu – Grammatik. Jednak po sukcesie drugiej płyty „Światła miasta” w 2000 roku i częściowym rozpadzie zespołu Eldo zajął się solową karierą. Każda jego nowa płyta jest wydarzeniem. Ostatnie krążki – „Nie pytaj o nią” i „Zapiski 1001 nocy” – z miejsca stały się złotymi płytami. Podobną popularnością cieszą się dopracowane w każdym detalu teledyski do jego utworów.  Raper znany jest jednak nie tylko ze swojej pasji muzycznej, ale także z aktywności w życiu publicznym. Często zabiera głos w sprawach dotyczących kondycji państwa, religii (sam Eldo jest muzułmaninem z wyboru) czy bieżącej polityki. Podczas jego koncertu nie zabraknie również wątków piłkarskich – Eldo pozostaje bowiem zagorzałym kibicem piłkarskim.

22:30 Sokół i Marysia Starosta

Polski raper i polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Razem w życiu i razem muzycznie. Ich autorski projekt „Czysta Brudna Prawda”dotarł do 4. miejsca listy sprzedaży OLiS, pokrywając się złotem. Nietuzinkowość projektu podkreśla fakt, że 19 września 2011 r. odbyła się oficjalna premiera utworu „Prosto w kosmos”, który promował start pierwszego polskiego sztucznego satelity naukowego „Lem”. Premiera odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie Na satelicie umieszczona została tabliczka min. z pseudonimami wszystkich artystów biorących udział w nagraniu tego utworu.

 

Ciekawostki:

Respect!

W poznańskiej Strefie Kibica powstała Strefa Różnorodności w ramach Programu Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 ‚RESPECT Diversity’. Obejmuje on serię imprez w Polsce i na Ukrainie, dzięki którym wszyscy kibice – niezależnie od narodowości, koloru skóry, płci, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności – mogą cieszyć się wyjątkową atmosferą mistrzostw Europy. Strefa Różnorodności propaguje przesłanie wielokulturowości i różnorodności oraz sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji. Są oznaczone plakatami ‚Strefa Różnorodności’ (‘Inclusive Zone’). Dodatkową odbędą się w niej zostaną rozgrywki ulicznej piłki nożnej (streetkick) pomiędzy kibicami z różnych krajów, animowane przez angielską organizację Football Unites Racism Divides (FURD).

 

Jak minął dwunasty dzień:

W Centrum Medialnym odbył się briefing Prezydenta Poznania i zespołu odpowiedzialnego za organizację Strefy Kibica w Poznaniu. Ryszard Grobelny przedstawił najważniejsze statystyki dotyczące UEFA EURO 2012tm w Poznaniu: przez Plac Wolności przewinęło się do wczoraj 445 tys. osób. Miasto gościło 70 tys. Irlandczyków, 40 tys. Chorwatów i 15 tys. Włochów. Michał Prymas, pełnomocnik Prezydenta Poznania ds Euro 2012, zaprosił z kolei mieszkańców miasta i okolic na kolejne dwa tygodnie w Strefie. A podczas nich: kilkadziesiąt koncertów oraz wydarzeń artystycznych i sportowych.

Na scenie głównej w ramach Kina Letniego Orange wyświetlone zostały filmy „Just Dance” i „Czarna dalia”. W przerwie między filmami, Krzysztof Golonka, mistrz świata trików piłkarskich, uczył dzieci akrobacji z piłką.

Ostatni wieczór fazy grupowej UEFA EURO 2012TM miał rozstrzygnąć losy drużyn z grupy D. W meczu Szwecji z Francją zwycięstwo odniosła reprezentacja Trzech Koron (2:0), a w drugim spotkaniu Anglia pokonała Ukrainę (1:0)

Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa

logoexpress

Fot. Strefa Kibica

 

Dodaj komentarz