GNIEZNO: Finałowa runda cyklu Speedway Best Pairs


W Gnieźnie, już dziś o godzinie 18:30, odbędzie się finałowa runda cyklu Speedway Best Pairs. Wspominając o historii Gniezna, nie sposób pominąć legendy o Lechu i Białym Orle. Według niej, trzech braci – Lech, Czech i Rus postanowiło wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca dla swoich ludzi.

Pewnego dnia Lech odłączył się od pozostałych. W czasie swojej wędrówki dotarł na polanę, gdzie
na wysokim dębie zobaczył gniazdo, a w nim orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Zachwycony tym widokiem, zwołał swoich ludzi i oznajmił im, że mają nowy dom. Lech postanowił nazwać to miejsce Gniezdno – upamiętniając orle gniazdo i jednocześnie wyznaczając swoją siedzibę – „własne gniazdo”. Jako znak swój i swoich ludzi, postanowił przyjąć orła białego z rozpostartymi skrzydłami. W miejscu, gdzie Lech ujrzał orle gniazdo, nakazał budować gród. Właśnie tak zaczęły się legendarne dzieje Gniezna, tak rozpoczęła się historia Polski.

Gród ulokowany na Wzgórzu Lecha był jednym z najważniejszych miejsc w państwie Piastów. Zespół grodowy, otoczony przez jeziora, rozlewiska i rzeki, stopniowo się rozrastał. Gniezno stanowiło ważne centrum osadnicze – wokół niego powstały liczne osady, które stanowiły zaczątki późniejszych wsi. Pierwszą legendarną dynastią panującą w Gnieźnie była dynastia Piastów.

W roku 1000 odbyła się wyprawa najważniejszego władcy ówczesnej Europy do Gniezna. Otton III odwiedził grób świętego Wojciecha, którego szczątki po dziś dzień spoczywają w gnieźnieńskiej katedrze. Wizyta Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego miała również inne znaczenie – Otton III spotkał się z Bolesławem Chrobrym, co było świadectwem jego szerszych planów. To właśnie
w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowali również Mieszka II, Bolesława II Śmiałego, Przemysła
i Wacława II.

Niewiele jest w Polsce miejsc, które, tak jak powiat gnieźnieński, łączą wielowiekową historię
z nowoczesnością oraz dynamicznym rozwojem. Oprócz uroczystości koronacyjnych,
to prawdopodobnie na niedalekim Ostrowie Lednickim Mieszko I przyjął chrzest, co wpłynęło na dalsze losy młodego państwa. Obecnie miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów, podobnie
jak gnieźnieńska katedra.

Swego rodzaju wizytówką miasta jest także stadion żużlowy. W przeszłości miał on zupełnie inne zastosowanie – odbywały się na nim zawody konne. Warto wspomnieć, że na stadionie znajduje
się zabytkowa trybuna główna. Jest ona najstarszą czynną trybuną na wszystkich polskich stadionach żużlowych. Jej budowa rozpoczęła się w 1928 roku.

Dotychczas na gnieźnieńskim obiekcie nie odbywało się zbyt wiele imprez wysokiej rangi. Najważniejsze z nich były rozgrywane w ostatnich latach. Mowa o czwartym finałowym turnieju Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2011), finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów (2012), jak i również półfinale Drużynowego Pucharu Świata (2015). Obecnie gnieźnieński stadion gościć będzie najlepsze pary żużlowe na świecie.

Czytaj także:

Speedway Best Pairs w Gnieźnie: spotkaj się z zawodnikami i podprowadzającymi

Dodaj komentarz