Gmina Komorniki przyjmuje repatriantów z Kazachstanu


Tatiana i Grigoriy – repatrianci z Kazachstanu zostali nowymi mieszkańcami Plewisk. To młode małżeństwo otrzymało zaproszenie gminy Komorniki do osiedlenia się na jej terenie. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Gminy w lipcu, w oparciu o ustawę o repatriacji z 2000 r. Zgodnie z jej zapisami, gmina udziela repatriantom pomocy przez zapewnienie mieszkania, wsparcie w znalezieniu pracy oraz wsparcie socjalne.

Tatiana i Grigoriy z zastępcą wójta Komornik Tomaszem Stellmaszykiem.

Pani Tatiana zwróciła się do wójta Jana Brody z prośbą o umożliwienie osiedlenia się na terenie gminy. Korzystając z okazji, że gmina weszła w posiadanie mieszkania w wyniku postępowania spadkowego, wójt wyszedł z inicjatywą zaproszenia repatriantów. Procedura została przeprowadzona we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego. Od grudnia ubiegłego roku para przebywała w ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku. Zarówno Tatiana jak i Grigoryi posługują się językiem polskim i nie powinni mieć problemu w znalezieniu pracy na terenie gminy.

W piątek, 11 sierpnia, w Urzędzie Gminy w Komornikach przekazano małżeństwu klucze do mieszkania komunalnego w Plewiskach.

– Mamy nadzieję, że nasi nowi sąsiedzi prędko poczują się u nas jak u siebie w domu – mówi zastępca wójta Tomasz Stellmaszyk.

Dodaj komentarz