Gdzie będzie można kupić alkohol?


Nowe przepisy powstały po to, by ograniczyć liczbę sklepów, sprzedających alkohol. Mniej będzie ich nie tylko w sąsiedztwie szkół, przedszkoli czy kościołów, ale na terenie całego miasta. Poznańscy radni podjęli także uchwałę w sprawie liczby licencji na sprzedaż alkoholu, która może zostać wydana na terenie miasta. W przypadku napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa będzie to 1870, natomiast od 4,5 do 18 proc. oraz powyżej 18 proc. – 1760.

Osobno potraktowano sklepy oraz puby i restaurację. W przypadku tych pierwszych miasto będzie mogło wydać po tysiąc licencji na sprzedaż każdego rodzaju alkoholu. Są wyjątki. Na Starym Mieście liczba możliwych do wydania licencji to: 105 (alkohol do 4,5 proc. oraz piwo), 110 (od 4,5 proc. do 18 proc.) i 95 (powyżej 18 proc.). Radni wzięli pod uwagę także sytuację na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice. Zdecydowali, że w tym rejonie miasto będzie mogło wydać 40 licencji na sprzedaż alkoholu od 4,5 do 18 proc. oraz 30 licencji na sprzedaż alkoholu powyżej 18 proc.

Jeśli chodzi o liczbę licencji na sprzedaż alkoholu dla pubów i restauracji będzie to: 870 (piwo oraz napoje zawierające do 4,5 proc. alkoholu) oraz 760 (napoje zawierające od 4,5 do 18 proc. alkoholu oraz powyżej 18 proc.).

Zmiany są istotne. Dotąd przepisy określały, ile punktów z alkoholem może działać na terenie miasta. Teraz, właściciel sklepu lub lokalu gastronomicznego, oferujący np. piwo, wino i wódkę, będzie musiał wystąpić o trzy licencje.

To nie pierwsze przepisy, mające ograniczyć sprzedaż alkoholu w Poznaniu. W maju miejscy radni zdecydowali, że w sklepach na Starym Mieście „procenty” można będzie kupić tylko do godziny 22.

Nowe przepisy wchodzą w życie 10 września.

AJ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz