Fiat Auto Poland oficjalnym partnerem jubileuszowego, 70. Tour de Pologne


Jubileuszowy, 70. Tour de Pologne UCI World Tour, coraz bliżej. Największe góry w historii wyścigu, najlepsi kolarze świata z 19 zespołów zawodowych, „z ziemi włoskiej do Polski” i szlakiem Jana Pawła II – 70. Tour de Pologne UCI World Tour będzie wyjątkowy! Po raz pierwszy wyścig wystartuje za granicą Polski i regulamin będzie zawierał kilka nowości.

13 miast, 7 dni rywalizacji, 1238 km trasy, 22 TIR-y transportujące scenografię, 14 000 bidonów zużytych podczas całego wyścigu i 3 miliony publiczności – to elitarny wyścig kolarski Tour de Pologne, który startuje już 27 lipca br. w Rovereto. Do tego 50 samochodów Grupy Fiat przekazanych przez Fiat Auto Poland organizatorowi do obsługi wyścigu i jedna nagroda główna – Fiat 500L Trekking dla zwycięzcy 70. edycji.

Oficjalnym partnerem wyścigu jest marka Fiat, która w tej roli występuje już 21. raz. „Jako Fiat jesteśmy najbardziej lojalnym partnerem Tour de Pologne, współpracujemy z Czesławem Langiem już od przeszło dwóch dekad. Przez lata obserwowaliśmy, jak zmieniał się Wyścig, który wypracował sobie miano największej i najlepiej zorganizowanej imprezy sportowej w Polsce. Dla nas to zaszczyt być częścią tego przedsięwzięcia, a także doskonała okazja do prezentacji nowości produktowych Grupy Fiat. Ponadto praca z organizatorami wyścigu, którzy na każdym etapie pracy, wkomponowują w to wielkie sportowe wydarzenie, promocję naszego kraju, jego regionów, miast i produktów, jest dla nas wielkim zaszczytem” – powiedział Marek Kisz, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Fiat Auto Poland. – „Oficjalnym samochodem 70. edycji Tour de Pologne oraz nagrodą główną dla zwycięzcy Klasyfikacji Generalnej jest Fiat 500L Trekking. Ważny dla nas jest również wymiar symboliczny tegorocznego touru. Wyścig startuje bowiem we Włoszech, ojczyźnie Fiata, na kultowych odcinkach legendarnego Giro d’Italia. Fiata, jako włoskiej marki o tak bogatej historii obecności w Polsce, po prostu nie mogło zabraknąć w tegorocznym peletonie” – podsumował Marek Kisz.

Jubileuszowy, 70. Tour de Pologne rozpocznie się 27 lipca i zakończy 3 sierpnia. Tegoroczny wyścig będzie wyjątkowy. Dwa pierwsze etapy zostaną rozegrane we Włoszech – z Rovereto do Madonna di Campiglio oraz z Marilleva Val di Sole do Passo Pordoi.
„Z okazji 70. jubileuszu Tour de Pologne UCI World Tour chciałem przygotować dla fanów kolarstwa wyjątkową niespodziankę” – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Wyścigu. – „Start z włoskiego Trentino to spełnienie moich marzeń. Dolomity to bardzo ważne miejsce w świecie kolarstwa i dlatego zawsze pragnąłem, choć na chwilę przenieść Tour de Pologne właśnie w te rejony. Tym bardziej z radością witam w peletonie naszego najwierniejszego partnera, markę Fiat. Niełatwo to sobie wyobrazić, ale to już 21. edycja Tour’u, podczas której dowodzę imprezą zza kierownicy samochodu Grupy Fiat” – dodaje Czesław Lang.

Po dwóch włoskich etapach i jednym dniu przerwy kolarzy czeka rywalizacja na polskich trasach. Najpierw peleton przejedzie z Krakowa do Rzeszowa, potem odwiedzi Tarnów, Katowice, Nowy Targ, Zakopane i Bukowinę Tatrzańską. Rywalizację zakończy blisko 40-kilometrowa jazda indywidualna na czas z Wieliczki do Krakowa, miasta Jana Pawła II, który pozostaje bliska zarówno Polakom, jak i Włochom. W wyścigu wystartuje 19 zespołów zawodowych. Nie zabraknie polskich akcentów – na trasie pojawi się reprezentacja Polski i grupa CCC Polsat Polkowice.

Oficjalnym Samochodem 70. Tour de Pologne oraz nagrodą główną dla zwycięzcy tegorocznego Wyścigu jest nowy Fiat 500L Trekking. Nowy Fiat przyciąga wzrok rasowym wyglądem, wysokim zawieszeniem i specjalnymi zderzakami z „off-roadowymi” płytami osłonowymi. Swoistego stylu nadają mu 17-calowe felgi z lekkiego stopu. Dysponując innowacyjnym systemem kontroli trakcji Traction+, który zapewnia doskonałe osiągi na podłożach ośnieżonych i o niskiej przyczepności, kierowca 500L Trekking może za jednym naciśnięciem przycisku „przełączyć się” z asfaltu miejskiej ulicy na bardziej wymagające szlaki.
Nad poczuciem swobody, ale także bezpieczeństwa użytkowania, obok najbardziej zaawansowanych układów bezpieczeństwa czynnego i biernego czuwa nowatorski system „City Brake Control”, który wykrywa obecność przeszkody przed samochodem i automatycznie uruchamia hamulce, aby zapobiec kolizji drogowej lub choćby ograniczyć jej skutki.

70. wyścig kolarski Tour de Pologne będzie transmitować Telewizja Polska. Relacje zajmą łącznie 100 godzin. Widzowie będą mogli oglądać wyścig w TVP1, TVP Sport oraz na stronie internetowej sport.tvp.pl.

Etapy 70. Tour de Pologne
1 Etap 27.07.2013: Rovereto – Madonna Di Campiglio – 184,5 km
2 Etap 28.07.2013: Marilleva Val Di Sole – Passo Pordoi Val Di Fassa – 206,5 km
3 Etap 30.07.2013: Kraków – Rzeszów – 226 km
4 Etap 31.07.2013: Tarnów – Katowice – 231,5 km
5 Etap 01.08.2013: Nowy Targ – Zakopane – 160,5 km
6 Etap 02.08.2013: Bukovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska -192 km
7 Etap 03.08.2013: Wieliczka – Kraków – 37 km

Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano – wówczas nazywany – „Bieg Dookoła Polski”. Przełomowym momentem istnienia Wyścigu był rok 1993, kiedy „za sterami” już Tour de Pologne zasiadł Czesław Lang. Obecnie TdP należy do grona najbardziej elitarnych wyścigów szosowych na świecie, a jego organizacja powszechnie uznawana jest za perfekcyjną. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 15 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 19 najlepszych ekip na świecie.

Dodaj komentarz