Europa stoi przed nimi otworem


Już od kilku lat firma Lidl Polska w porozumieniu z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową realizuje program „Lidl Akademia Handlowa”. W ramach projektu najlepsi uczniowie mają możliwość otrzymania stypendiów, odbycia płatnych praktyk letnich oraz uzyskania certyfikatu uprawniającego do podjęcia pracy w handlu na terenie całej Unii Europejskiej. Podopieczni Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu otrzymali takie wyróżnienie podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego, która odbyła się 27 czerwca 2014r.


Projekt edukacyjny „Lidl Akademia Handlowa” skierowany jest do uczniów szkół o profilu handlowym. Dzięki udziałowi w programie, uczestnicy poznają zawód handlowca od strony praktycznej oraz mają okazję czerpać wiedzę od pracowników firmy Lidl, którzy na co dzień funkcjonują w branży. Na koniec nauki uczniowie mają możliwość przystąpienia do egzaminu organizowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, z którą współpracuje Lidl. Pozytywny wynik oznacza otrzymanie certyfikatu, który ważny jest na terenie całej Unii Europejskiej. ¬– Cieszy nas to, że uczniowie Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu zdali egzamin i mogliśmy wręczyć im zasłużone certyfikaty. Potwierdzenie praktycznych umiejętności kandydatów na pewno zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy – ocenia Jerzy Łoza, Dyrektor Personalny w Lidl Polska.
Praktyczny start
W roku szkolnym 2013/2014 w projekcie uczestniczyło prawie 60 uczniów Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu. Podczas zajęć oraz warsztatów organizowanych w ramach projektu, uczniowie poznawali nowoczesne techniki sprzedaży, zasady zarządzania oraz elementy prawa pracy. Uczestniczyli także
w zajęciach praktycznych odbywających się w wybranych sklepach oraz nowoczesnym Centrum Dystrybucyjnym Lidla. – Praktyki zawodowe oraz warsztaty prowadzone przez pracowników sieci
były ciekawym doświadczeniem. Z całą klasą mieliśmy też okazję zwiedzić centralę Lidla od środka. Wielkość magazynu i centrala firmy zrobiły na wszystkich wrażenie – mówi Karina Teretyka, uczennica klasy T3a w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu. Uczeń tej samej klasy, Wojciech Giżycki, także podkreśla wartość praktycznie nabytych umiejętności. – Podczas praktyk szkolnych miałem okazję obserwować jak wygląda np. przyjmowanie reklamacji. Dowiedziałem się także, co w takiej sytuacji robią profesjonaliści, jak postępują z klientem  – opisuje Wojciech Giżycki.
Dodatkowo uczniowie mogli korzystać z bezpłatnych lekcji z fachowego języka niemieckiego. Jego znajomość zwiększa wartość kandydata na rynku pracy, zwłaszcza w Wielkopolsce. „Lidl Akademia Handlowa” to także możliwości rozwoju dla najlepszych. – Oprócz certyfikatu, który jest uwieńczeniem okresu nauki, zdobywcom najlepszych wyników ufundowaliśmy stypendia. Otrzymali oni także ofertę odbycia płatnych praktyk letnich w naszej organizacji – mówi Anna Wieczorek, kierownik ds. Rekrutacji i Programów Rozwojowych w Lidlu.
Dla młodego wiele dobrego
Oprócz projektu „Lidl Akademia Handlowa”, firma Lidl Polska prowadzi także inne programy umożliwiające uczniom i studentom nawiązanie kontaktu z pracodawcą oraz start w karierze. Młodzi ludzie mogą uczestniczyć w Międzynarodowym Programie Rozwoju Kadry Menedżerskiej, Programie Praktyk Letnich „Rozwiń z nami skrzydła” czy stażu w ramach konkursu „Grasz o staż”. Wszyscy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie, a najlepsi mają szansę na stałe zatrudnienie. W ubiegłym roku aż połowa uczestników programów praktyk w Lidlu otrzymała taką ofertę.

Informacje o firmie:
Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sieci pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w wielu krajach Europy istnieje ponad 9000 sklepów tej marki, a w Polsce ponad 500.

 

Dodaj komentarz