Dzieła Kossaków w Pałacu Jankowice


Już wkrótce na ścianach Pałacu Jankowice w gminie Tarnowo Podgórne zawisną dzieła wielkich polskich malarzy – Juliusza i Wojciecha Kossaków. Do połowy września będzie można oglądać najcenniejsze płótna z prywatnych kolekcji, zwykle niedostępne dla zwiedzających. Wystawę pod honorowym patronatem wójta gminy Tarnowo Podgórne Tadeusza Czajki organizuje Fundacja RAFAKO – Grupa PBG oraz Pałac Jankowice. Patronat medialny sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

Tę unikatową wystawę Fundacja RAFAKO  zorganizowała po raz pierwszy w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W roku jubileuszu, odbywała się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej i pokazywana była w wypełnionych po brzegi muzealnych salach w Szwajcarii, Francji i oczywiście w Polsce.

Mistrzowsko malowane akwarele, gwasze oraz obrazy olejne Kossaków to odwzorowany pędzlem patriotyzm i tęsknota za wolnością. Zarazem także obraz umiłowania przyrody polskiej, rodzimej tradycji, obyczajów i kultury, podziw dla poezji romantycznej. A przy tym wszystkim pamięć o potędze militarnej Rzeczypospolitej. Wszystko to na ponad 50 obrazach Juliusza Kossaka i Wojciecha Kossaka, które pochodzą z prywatnych kolekcji.

Wystawa w Pałacu Jankowice będzie dostępna dla publiczności od 8 lipca, po wcześniejszym odebraniu bezpłatnej wejściówki na konkretny dzień. W dni powszednie organizatorzy zapraszają w godz. 10.00-16.00, a w soboty i niedziele w godz. 13.00 – 16.00. Zorganizowana przez Fundację RAFAKO oraz Pałac Jankowice wystawa została wsparta przez RAFAKO S.A. i Santander Bank Polska. Potrwa do 15 września 2019 r. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 61 10 10 402.

Tomasz Łozowicki

Dodaj komentarz