Dziecko doświadczające przemocy – wsparcie, profilaktyka, diagnoza


Polska jest w czołówce Europy, jeśli chodzi o liczbę dzieci, która odbiera sobie życie. W ciągu roku aż 6 tysięcy najmłodszych podejmuje próby samobójcze. Im więcej rodzeństwa, tym większa akceptacja bicia. To niektóre z wniosków podczas konferencji „Dziecko doświadczające przemocy – wsparcie, profilaktyka, diagnoza”, która odbyła się w piątek w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. W spotkaniu wzięło udział bardzo wielu specjalistów, którzy dyskutowali na tematy związane z przemocą wobec najmłodszych.

Mimo iż od 2010 roku w Polsce obowiązuje prawny zakaz bicia dzieci, to nadal klapsy czy inne fizyczne formy „dyscyplinowania” stosowane są przez rodziców bądź opiekunów prawnych.

– Z badań wynika, że im liczniejsze jest rodzeństwo, tym większe przyzwolenie na bicie. Ponadto zatrważające są również statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci. W tym aspekcie jesteśmy w czołówce krajów europejskich. W ciągu roku około 200 dzieci odbiera sobie życie, a prawie sześć tysięcy podejmuje próby samobójcze – twierdzi Beata Kolska-Lach, psycholog Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz terapeutka z wieloletnim doświadczeniem, która była jednym z prelegentów piątkowej konferencji.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz