„Dywizjon 303”: zerwana umowa


Dystrybutor Kino Świat zerwał umowę z producentami filmu „Dywizjon 303”. O powodach zarząd firmy poinformował w przesłanym mediom, w tym także „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” oświadczeniu.

dywizjon 303

W związku z rażącym naruszeniem przez Film Media S.A. zasad produkcji filmu „Dywizjon 303” oraz złamaniem postanowień Umowy Dystrybucyjnej Kino Świat odstępuje od Umowy Dystrybucyjnej oraz od Umowy Licencyjnej  zawartej pomiędzy Kino Świat a Film Media S.A. z 16 października 2015 roku – czytamy w oświadczeniu. – Naruszenia dotyczące produkcji filmu zostały wskazane w piśmie z 9 września 2016 roku, w którym Kino Świat sygnalizowało pretensje co do autorstwa scenariusza – „Dywizjon 303” aktualnie realizowany jest w oparciu o scenariusz twórców innych niż twórcy wskazani w wyżej wymienionej Umowie Dystrybucyjnej. Naruszenia dotyczące produkcji filmu zostały również potwierdzone przez jego reżysera pana Wiesława Saniewskiego w piśmie z 27 września 2016 roku, a niezgodność realizowanego filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną potwierdziło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Z powodu braku jakiejkolwiek reakcji na wystosowane przez Kino Świat do Film Media S.A. pismo z dnia 9 września 2016 roku, w szczególności wobec niedoprowadzenia przez Film Media S.A. produkcji filmu do stanu zgodnego z prawem, Kino Świat korzysta z jednostronnego ustawowego prawa do odstąpienia od umowy dystrybucyjnej.

Główną rolę Jana Zumbacha w filmie o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Anglię, o których przeczytać można w książce Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” gra Maciej Zakościelny. Piotr Adamczyk wciela się natomiast w Witolda Urbanowicza.

Polska premiera planowana była  na jesień 2017. Początkowo reżyserem „Dywizjonu 303″ miał być Łukasz Palkowski („Bogowie”). Ostatecznie został nim Saniewski („Nadzór” i „Bezmiar sprawiedliwości”).

Zobacz film i zdjęcia z pierwszego dnia kręcenia filmu „Dywizjon 303” – kliknij tutaj.

Fot. Piotr Fotek/ Film Media

 

Dodaj komentarz