Dron Politechniki Poznańskiej wystartuje w zawodach w USA [WIDEO]


W połowie czerwca w bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Webster Field spotkają się ekipy konstruktorów samolotów bezpilotowych z całego świata. Studenci, wśród których nie zabraknie reprezentantów Politechniki Poznańskiej rywalizować będą w prestiżowych zawodach autonomicznych dronów AUVSI SUAS. To już kolejny projekt, w którym uczestniczy utytułowany zespół Aero Design z Akademickiego Klubu Lotniczego.


Tegoroczne zawody SUAS odbędą się w dniach 14 – 17 czerwca 2017 w bazie Marynarki Wojennej USA Webster Field w stanie Maryland. Wśród uczestników znaleźli się również reprezentanci Politechniki Poznańskiej. Studenci Akademickiego Klubu Lotniczego Aero Design są już na ostatniej prostej przygotowań.

– Budowa autonomicznego statku powietrznego to dla nas zupełnie nowe wyzwanie – mówi Patryk Szkudlarek z AKL Aero Design. Dotychczas braliśmy udział w zawodach SAE Aero Design i Air Cargo Challenge, w których kluczową rolę odgrywały rozwiązania konstrukcyjne, aerodynamiczne, a w bezpośredniej rywalizacji, udźwig samolotu. SUAS to coś zupełnie innego. Tutaj ważna jest autonomia lotu i wykonywanie zadań przez samolot bez udziału operatora. Liczymy, że nasze doświadczenie w konstruowaniu modeli statków powietrznych zaprocentuje i debiut w tej imprezie okaże się owocny – dodaje.

AUVSI SUAS, czyli Międzynarodowe Akademickie Zawody Autonomicznych Statków Powietrznych to rywalizacja ekip studentów z całego świata, którzy prześcigają się w stworzeniu jak najlepszego autonomicznego samolotu sterowanego radiem. Prestiż wydarzenia i jednocześnie poziom trudności podnosi zaangażowanie największych na świecie firm i koncernów lotniczych, w tym Boeing, Lockheed Martin, Google czy Northop Grumman, które bacznie przyglądają się prezentowanym rozwiązaniom.

– Chcemy wygrać i być zauważonymi na świecie – komentuje Krzysztof Graczyk z AKL Aero Design. Natomiast dla studentów najważniejsze jest zdobyte doświadczenie, którym za chwilę będziemy chcieli zainteresować potencjalnych pracodawców. W ubiegłym roku wzięliśmy udział w praktykach w Instytucie Materiałów Lekkich i Kompozytowych Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Cały proces budowy modelu to nieustanny proces zdobywania wiedzy i umiejętności, które są dla nas bezcenne – dodaje.

Stawką zawodów są nagrody pieniężne i rzeczowe, jednak studenci przyznają, że w tego typu rywalizacji najbardziej liczy się zdobyte doświadczenie i możliwość prezentacji swoich rozwiązań w międzynarodowym towarzystwie. W przygotowaniach do udziału w zawodach ekipę Aero Design wspiera m. in. Miasto Poznań.

– Ci ludzie realizują swoją pasję i robią to bardzo dobrze. Dowodem jest to, że są nagradzani, wyjeżdżają za granicę, a przy okazji pamiętają o tym, że to wszystko dzieję się w Poznaniu i mówią o tym, że są z Poznania. Warto na takie cele przeznaczać pieniądze. Zdecydowaliśmy się ich wesprzeć nie tylko dlatego, że na skrzydłach tego drona jest napisane „Poznań”, ale dlatego, że to są poznaniacy, którzy robią coś niepowtarzalnego.

Początek rywalizacji w Webster Field zaplanowany został na 14 czerwca. Zwycięską ekipę poznamy dwa dni później, 16 czerwca.

Zdjęcia Hieronim Dymalski i UM Poznania

źródło poznan.pl

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Dodaj komentarz