„Łobuzerskie” dożynki w Łopuchowie


– Prosimy o rozpoczęcie obrzędów dożynkowych – radośnie zawołali Jan Grabkowski,  starosta poznański, z Leszkiem Sommerfeldem sołtysem Łopuchowa i Dariuszem Urbańskim burmistrzem Murowanej Gośliny, który dodał, że dożynki ze starostą poznańskim gmina może organizować co roku.

– Dzisiejsze święto pokazuje, że my w Łopuchowie nie boimy się wyzwań, jesteśmy do wszystkiego i dlatego bardzo cieszę, że mogliśmy razem świętować, za co wszystkim bardzo dziękuję – nie ukrywał radości Leszek Sommerfeld, sołtys Łopuchowa.

Po kilku latach przerwy mieszkańcy powiatu mieli okazję w minioną sobotę, 26 sierpnia uczestniczyć w dożynkach powiatowo-gminnych. Tym razem zostały one zorganizowane w w Łopuchowie. – Wybór był nie przypadkowy, chcemy pokazać naszym wszystkich mieszkańcom, że również gminy w tak zwanym drugim pierścieniu powiatu bardzo dobrze się rozwijają, mimo że są nieco oddalone od Poznania – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Tradycyjnie świętowanie w Łopuchowie rozpoczęła msza św. odprawiona w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne plony, której przewodniczył proboszcz ksiadz jan Kwiatkowski. Następnie wszyscy  gościę barwnym korowodem przemaszerowali na miejscowy stadion, gdzie rozpoczął się obrzęd dożynkowy. Gospodarze dożynek Jan Grabkowski i Dariusz Urbański sierpiem przecięli powróz, a następnie przed sceną pojawiali się kolejno członkowie zespołu „Goślinianie” oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi, a także starostowie dożynek Ewa Bugajna i Piotr Staszczak z wielkim chlebem. Całej uroczystości towarzyszyły pieśni ludowe i tańce tradycyjnie przygotowane na to święto plonów.

– Dzisiejsze święto w Łopuchowie to święto pracy nie tylko rolników, którym osoboście składam podziękowania za ich trud, ale wszystkich ludzi pracy. Bo tu w powiecie udawadniamy jak bardzo jesteśmy przedsiębiorczy, jak potrafimy działać, by utrzymać taki rozwój – mówi Jan Grabkowski.

Jak podkreślał Dariusz Urbański, burmistrz Murowanej Gośliny, dożynki to moment kiedy podkreślamy jak duży szacunek mamy dla naszych rolników. I choć tegoroczne plony nie do końca są obfite, to mamy powody do dumy i radości.

– Mam nadzieję, że mimo tegorocznych problemów rolnicy z powiatu mają plony wystarczające do zapełnienia spiżarni i zarobienia na godne życie. Życzę Wam, aby powodów do radości i świętowania w przyszłym roku było jak najwięcej – mówił Dariusz Urbański. – Z wdzięcznością i szacunkiem patrzę na tych, którzy swoją codzienną pracą dbają, aby tego chleba i wszystkich innych produktów pracy rolników nie zabrakło – dodał burmistrz Murowanej Gośliny.

Dla mieszkańców i gości wokół sceny przygotowane zostały stoiska z pysznym, tradycyjnym jedzeniem, a długa kolejka ustawiała się po losy w loterii. Wśród atrakcji zaplanowano  występ Zespołu Folklorystycznego „Goślinianie”, koncerty Orkiestry Dętej OSP w Murowanej Goślinie, kapeli podwórkowej No to Cyk. Wieczorem około godziny 20 odbyło się losowanie głównych nagród loterii fantowej.

Ale prawdziwe szaleństwo rozpoczęło się, gdy na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru zespół Łobuzy. Cały plac wypełnił się rozbawionymi i roztańczonymi mieszkańcami. Po występie Łobuzów trwała tradycyjna zabawa dożynkowa.

W uroczystościach dożynek powiatowo-gminnych uczestniczyli radni powiatu, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu poznańskiego, senator Piotr Florek poseł PE Adam Szejnfeld. KG

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz