Dom szeregowy czy bliźniak?


Sąsiad za ścianą to również czysto ekonomiczny zysk. W momencie kiedy jedna ze ścian domu całkowicie styka się ze ścianą sąsiada, minimalizują się straty ciepła. Jeżeli relacje będą utrzymywane na dobrym poziomie oszczędności pojawią się również w kwestii przyłączy kanalizacyjnych, czy wodnych.

Jeśli inwestor ma wpływ na proces budowy bliźniaka, powinien zadbać o dobrą izolację akustyczną, gdyż mało możliwe, aby sąsiedzi chodzili spać i wstawali o tej samej godzinie, oglądali te same programy telewizyjne, słuchali tej samej muzyki. O ile rodzinę można poprosić o zachowanie większej ciszy, o tyle osobę obcą trudno prosić o tego typu ustępstwa.

Dlatego ściana oddzielająca od siebie sąsiadów powinna być masywna, murowana i gruba na około 24 cm, a w przypadku żelbetu minimum to 18 cm. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ściana podwójna, niezależna na całej długości, a oddzielona konstrukcyjnie szczeliną dylatacyjną, którą wypełnia się wełną mineralną. W ścianie nie powinny znajdować się żadne przewody kanalizacyjne ani wentylacyjne. W ścianę oddzielającą również nie powinno być nic wkuwane, w tym również poziome podejścia wentylacyjne, ponieważ zmniejszy się izolacja akustyczna oraz odporność ogniowa. Najlepszym rozwiązaniem jest przybudowanie przewodów wentylacyjnych oraz pionów instalacji do ściany bez konieczności zmniejszania jej grubości.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Reginald pisze:

    Doskonały artykuł, generalnie masz racje, jednakże w niektórych aspektach
    bym się kłóciła. Z pewnością sam blog może liczyć na uznanie.
    Z pewnością tu wrócę.

Dodaj komentarz