Dokumentalny przegląd w CK Zamek


DKF KLATKA zaprasza w poniedziałek do Klubu Krótkiego Kina. Podczas październikowych spotkań prezentowane będą filmy dwóch reżyserów: Jacka Bławuta i Jacka Piotra Bławuta.

 

Jacek Bławut to reżyser filmowy, operator, aktor oraz wykładowca w szkołach filmowych (w Berlinie, Hanowerze, Toruniu i Warszawie). Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej od 2003 roku oraz Rady Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej od 2008 do 2011 roku. Od 2010 roku wykłada w Łodzi na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Jego praca oraz osiągnięcia w dziedzinie twórczości operatorskiej oraz reżyserii zostały nie tylko docenione, ale także nagrodzone na wielu festiwalach.

Jacek Piotr Bławut jest absolwentem kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Współtworzył scenariusze filmów fabularnych: „Jeszcze nie wieczór”, „Sen motyla”, „Dzień czekolady”, „Hotel potworny”, jest autorem zdjęć do wielu filmów dokumentalnych.

PRZEGLĄD FILMÓW JACKA BŁAWUTA

22.10. g. 19.15 Sala Audiowizualna / wstęp wolny
„Kraj urodzenia” (2002)
Film z cyklu „Nasz spis powszechny” wyprodukowanego przez TVP. Na ekranie śledzimy rachmistrza – Radka, który przeprowadza spis w przeciętnym małym miasteczku. Odwiedza on zwykłych ludzi z ich zwykłymi problemami oraz niedolami (starość, bieda, samotność), których sytuacja niewiele się różni od jego własnej.
„Born Dead” (2004)
Film opowiada historię więźnia-recydywisty Roberta, który w ramach specjalnego programu zaczyna pracować z dziećmi głęboko upośledzonymi. Na naszych oczach będzie się nie tylko wewnętrznie zmieniał, lecz także uczył współczucia i chęci pomocy.

 

PRZEGLĄD FILMÓW JACKA PIOTRA BŁAWUTA

29.10. g. 19.15 Sala Audiowizualna / wstęp wolny
„Jezioro” (2011)
Mężczyzna, po śmierci żony, stara się odkryć tajemnicę, którą pozostawiła zmarła. Jest ona powiązana z jeziorem – tak czarująca i niebezpieczna zarazem, iż bohater zagłębia się coraz bardziej w jego otchłań.
„Samotność dźwięku” (2012)
Film opowiada o losach Tomasza Sikorskiego, mało znanego kompozytora tworzącego w czasach komunizmu. Specyfika tego systemu odcisnęła ogromne piętno na jego twórczości oraz osobowości, doprowadzając do odrzucenia przez środowiska artystyczne oraz osamotnienia.
Po pokazie spotkanie z reżyserem.

 

Fot. filmpolski.pl

Dodaj komentarz