Dąbrówka. Wszystkie drogi prowadzą do domu…


Gmina Dopiewo jest jedną z najchętniej zamieszkiwanych gmin w powiecie poznańskim z co najmniej kilku powodów. Nie brakuje tu terenów zielonych, idealnych do odpoczynku, powstają kolejne punkty handlowo-usługowe i bardzo dynamicznie rozwija się infrastruktura drogowa. Dzięki temu mieszkanie na przedmieściach jest interesującą alternatywą.

Od co najmniej kilkunastu lat widoczny jest trend suburbanizacji, czyli migracji mieszkańców na obrzeża miasta. Decyzjom o tym, aby wybrać niewielką miejscowość, blisko przyrody, sprzyja wiele czynników. Na popularności zyskują ościenne gminy, które wyróżniają się dogodną lokalizacją względem tras szybkiego ruchu. Przykładowo Dąbrówka i Dopiewiec w gminie Dopiewo rozwijają się bardzo dynamicznie, w dużej mierze dzięki możliwości płynnego dojazdu. Miejscowości te mają dostęp do obwodnicy S11, autostrady A2 i kilku alternatywnych dróg dojazdowych do Poznania. Ponadto równie szybko rozwija się gminna, wewnętrzna infrastruktura drogowa, dzięki której mieszkańcy mogą dojechać do swoich osiedli. W tym przypadku bardzo ważna jest współpraca deweloperów z samorządami gminnymi, pozwalająca na wspólne rozpoznanie potrzeb mieszkańców. Za przykład może tu posłużyć deweloper Linea, od lat współpracujący z gminą Dopiewo przy powstawaniu wielu obiektów publicznych oraz właśnie drogowych. Aktualnie budowana tam droga wzdłuż torów, która połączy Dopiewiec z Dąbrówką, znacznie poprawi komunikację i wyeliminuje konieczność przekraczania dwóch przejazdów kolejowych. Dodatkowo, niezwłocznie po zakończeniu pierwszego odcinka, rozpocznie się budowa kolejnego fragmentu w stronę dworca PKP w pobliskim Palędziu.

Samorząd terytorialny gminy Dopiewo konsekwentnie stawia więc na infrastrukturę drogową. A szybka komunikacja to jedno z kryteriów przy wyborze domu na przedmieściach. Ponadto ważne jest przygotowanie samego osiedla. Coraz częściej standardem są inwestycje o jednolitej, spójnej architekturze, z bezpiecznymi, wybrukowanymi alejkami wewnętrznymi, miejscami parkingowymi przy domach.

– W przypadku naszych inwestycji kompleksowość to standard. Dbamy o oświetlenie uliczne, elementy małej architektury i zagospodarowanie części zielonych – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea, która rozwija osiedla Osada Leśna oraz Leśna Polana w Dąbrówce oraz Dopiewcu. Na zadowolenie z życia wpływ ma też organizacja transportu publicznego. Gmina Dopiewo, wraz z osiedlami deweloperów, jest zaangażowana w projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, mający na celu jeszcze wzmocnić istniejące połączenia oraz dodać kolejne. Jest niemal pewne, że w najbliższych latach osiedla na terenach podmiejskich nadal będą cieszyć się tak dużym zainteresowaniem. Przygotowanie kompleksowej infrastruktury i współpraca samorządu z deweloperami, sprzyja takiemu trendowi. Oferta www.linea.com.pl.

Hubert Maćkowiak

Dodaj komentarz