Czym zajmuje się profesjonalna agencja pracy i kiedy warto skorzystać z jej usług?


Agencja pracy to profesjonalna firma, której głównym zadaniem jest wyszukiwanie i zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników dla przedsiębiorstw swoich klientów. Z usług agencji pracy korzystają głównie duże firmy, które pragną powierzyć nabór nowych pracowników wyspecjalizowanemu podmiotowi oraz osoby pragnące szybko znaleźć zatrudnienie idealnie pasujące do ich kwalifikacji.

Female architect working in office

Nie tylko rekrutacja! Zakres obowiązków agencji pracy

Agencja pracy, oprócz rekrutacji, może realizować także inne zadania. Jej najważniejszym obowiązkiem jest prowadzenie naboru na stanowiska wskazane przez klientów, czyli firmy poszukujące nowych pracowników. Agencja zamieszcza ogłoszenia w prasie, internecie oraz na portalach społecznościowych, aby dotrzeć z dostępnymi ofertami do jak najszerszego grona zainteresowanych osób poszukujących nowego zatrudnienia. Następnie weryfikuje wszystkie napływające kandydatury, sprawdzając, czy poszczególni kandydaci pasują do profilu firmy oraz pracy na danym stanowisku.

Innym ważnym zadaniem agencji jest także organizowanie wstępnych rozmów kwalifikacyjnych, na które zaproszeni zostają najlepsi kandydaci. Podczas osobistego spotkania z przedstawicielem agencji weryfikowane są kwalifikacje kandydatów, a najlepsi otrzymują szansę wzięcia udziału w dalszym etapie rekrutacji prowadzonym przez firmę. Pozostali mają natomiast możliwość skorzystania z innych dostępnych ofert – agencja pracy może bowiem wskazać im pracę, która lepiej pasuje do ich profilów zawodowego, doświadczenia oraz wymagań.

Profesjonalna agencja pracy wspiera także kandydatów w staraniu się o pracę. Pomaga im w kompletowaniu niezbędnej dokumentacji, przygotowywaniu CV i listu motywacyjnego oraz udziela praktycznych porad dotyczących przebiegu oraz zakresu rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki wsparciu doświadczonych rekruterów szanse kandydata na zrobienie pozytywnego wrażenia na przyszłym pracodawcy zdecydowanie rosną.

Kto powinien korzystać z usług profesjonalnej agencji pracy?

Współpraca z agencją pracy wiąże się z licznymi korzyściami zarówno dla kandydatów, jak i firm poszukujących nowych rąk do pracy. Ci pierwsi mogą liczyć na dopasowanie aktualnie dostępnych ofert zatrudnienia do ich wiedzy i kwalifikacji oraz szybkie i sprawne znalezienie idealnego zatrudnienia. Ponadto, każda osoba współpracująca z agencją może uzyskać dostęp do ofert, które agencja pracy posiada na wyłączność – często jest to więc jedyna szansa, aby zdobyć pracę swoich marzeń.

Firmy, które zdecydują się na poszukiwanie nowych pracowników za pośrednictwem agencji mogą z kolei liczyć na znaczące oszczędności. Profesjonalna agencja pracy bierze bowiem na siebie wszelkie obowiązki związane z naborem oraz zatrudnieniem pracowników. Samodzielnie prowadzi cały proces rekrutacji dobierając wyłącznie najlepszych kandydatów, organizuje dla nich szkolenia wstępne wdrażające do pracy w danej firmie oraz zajmuje się kwestiami formalnymi związanymi z zatrudnieniem pracowników, wypłatami wynagrodzeń oraz odprowadzaniem podatków i składek. Pozwala to firmom zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także i czas konieczny do znalezienia wykwalifikowanych pracowników.

Artykuł powstał we współpracy z agencją pośrednictwa pracy ATERIMA WORK, świadczącą usługi w Polsce i za granicą.

Dodaj komentarz