Czym jest pergola i czy warto zastosować ją w ogrodzie


Piękny ogród to miejsce, gdzie miło spędzić czas. Nie tylko w te letnie dni, ale i przez cały rok. Do tego odpowiednie dodatki dodają mu niesamowitego i magicznego klimatu. Konstrukcją, która nie tylko cieszy oko, ale pełni również wiele innych pożytecznych funkcji, jest pergola.

Czym właściwie jest pergola?

Pergola jest konstrukcją, która składa się z dwóch rzędów słupów, połączonych tzw. kratownicą oraz zadaszeniem – tak najprościej można to opisać. Jest bardzo popularnym elementem małej architektury ogrodowej. Służy nie tylko jako podpora dla roślin, ale daje nam też cień w słoneczne dni czy chroni przed opadami. Z racji tego, że jest to element małej architektury, do budowy pergoli nie potrzebne są żadne pozwolenia na budowę, ani nie trzeba tego nigdzie zgłaszać. Pergolę z reguły stawia się jako zadaszenie tarasu, ale można ją umiejscowić w każdym innym, nasłonecznionym miejscu ogrodu. Element ten stanowi bardzo ciekawy dodatek np. przy furtce. Dzięki temu wchodząc do ogrodu przechodzimy przez wspaniały tunel, po którym pną się kolorowe kwiaty – niczym w Tajemniczym ogrodzie.


Pergola drewniana fot. Ogrodosfera.pl

Jakie materiały wybrać do budowy konstrukcji?

Pergola może być wykonana z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze jest drewno, ponieważ odpowiednio zaimpregnowane jest dość wytrzymałe. Do tego wygląda bardzo naturalnie, pasuje więc do każdego typu ogrodu. Mniej popularne są pergole wykonane z metalu, nie oznacza to jednak, że wyglądają one gorzej niż te drewniane. Decydując się na konstrukcję wykonaną z metalu najlepiej wybrać stal nierdzewną lub ocynkowaną. Zdarza się i tak, że słupy stanowiące podporę wykonane są z betonu czy cegieł. Najważniejszą rzeczą jest, aby były one osadzone sztywno w podłożu oraz na odpowiednią głębokość – im większy ciężar będzie musiała utrzymać podpora, tym głębiej należy osadzić słupy.


Metalowa pergola klasyczna fot. ElGarden.

Kiedy ustawić ją w ogrodzie?

Wtedy, kiedy chcemy jakoś urozmaicić nasz ogród. Tu w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. W zależności od tego, ile wolnej przestrzeni posiadamy, możemy wybrać konstrukcję, która będzie tylko podporą dla roślin lub taką, która będzie stanowić miły kącik do wypoczynku. Pergola to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą ciekawie zagospodarować przestrzeń w ogrodzie, stworzyć klimatyczne miejsce czy „odciąć” się od sąsiadów. Konstrukcja ta doskonale sprawdzi się w ogrodzie, który jest mocno nasłoneczniony, tworząc przyjemne, zacienione miejsce. A gdy zdecydujemy się na pergolę z zadaszeniem, nie tylko ochroni nas ona przed słońcem, ale również przed opadami, dzięki czemu będzie można spędzić czas na dworze, bez względu na pogodę. Jeśli już zdecydujemy się na pergolę, należy wybrać taką konstrukcję, która będzie współgrała z resztą dodatków, znajdujących się w ogrodzie. Najlepiej, aby wszystkie dodatki wykonane były z takich samych materiałów i w jednakowej kolorystyce.


Drewniana pergola na róże fot. Ogrodofsera.pl

Jakimi kwiatami obsadzić pergolę?

Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju pnącza, które obrastając pergolę, stworzą magiczne miejsce do relaksu oraz ciekawą dekorację. Najczęściej wybierane rośliny to bluszcz pospolity, który posiada liście o pięknym, zielonym odcieniu czy winobluszcz pięciolistkowy, którego liście na jesień zmieniają barwę na ciemnoczerwoną, co dodaje niepowtarzalny urok.

Dodaj komentarz