Czy Polacy chcą oddychać czystym powietrzem?


Prawie trzech na czterech Polaków wie, że oszczędzanie energii wpływa na ograniczanie emisji zanieczyszczeń, a co za tym idzie – smogu. Jednocześnie pozytywny wpływ na środowisko znajduje się na ostatnim miejscu wśród priorytetów związanych z budową domu – wynika z danych raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”. Tymczasem dzisiaj w polskich miastach przekroczenia norm dotyczących obecności w powietrzu pyłu PM2,5 sięgają nawet do 800 proc. czy 1000 proc.

 

Mimo że problem smogu jest coraz częściej poruszany, można odnieść wrażenie, że jakość powietrza w polskich miastach nie poprawia się znacząco. W Krakowie ma stanąć 7-metrowa wieża do walki ze smogiem, która będzie filtrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę. Problem smogu trzeba rozwiązać zapobiegając jego powstawaniu m.in.  poprzez świadome podejście do remontu czy budowy domu, jednak dane z raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” pokazują, że Polacy budując dom, nie myślą o środowisku. Jedynie 7 proc. respondentów na pytanie „Co jest najważniejsze podczas budowy domu?” odpowiada, że rozwiązania mające korzystny wpływ na środowisko w późniejszym procesie eksploatacji. Bardziej zwracamy uwagę na koszty eksploatacji budynku
(48 proc.), koszty budowy (40 proc.),  a także niższy poziom zużycia energii (39 proc.).

Ważna kolejność

Paradoksalnie rozwiązania, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie obecności szkodliwych pyłów
i toksycznych związków we wdychanym powietrzu nie są ani nowe, ani trudno dostępne. Za emisję prawie 80 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu odpowiadają gospodarstwa domowe ogrzewane złej jakości paliwem i wykorzystujące przestarzały systemy grzewcze. Jednak – co często umyka uwadze – głównym problem jest brak odpowiedniego ocieplenia ścian.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz