Czerwonak chce sprzedać klasycystyczny pałac w Owińskach


Zabytkowy pałac w Owińskach wraz z parkiem w stylu angielskim przeznaczony zostanie do sprzedaży w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego.

iDSC08849

 

Cały zespół pałacowo-parkowy składający się z trzech budynków; pałacu i dwóch bram wjazdowych oraz parku liczy łącznie 16,8417 ha i jest wpisany do rejestru zabytków. Nieruchomość położona jest w Owińskach, przy drodze wojewódzkiej nr 196, ok. 15 km od Poznania.

Zgodnie z obowiązującym na tym terenie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczyć można pod obiekt użyteczności publicznej. Cena wywoławcza nieruchomości została obniżona o 50% i wynosi 2 722 300,00 zł.

Historia tego obiektu sięga początku XIX wieku. Pałac został wybudowany przez niemiecką rodzinę von Treskowa w latach 1804-1806 jako główna siedziba rodu. Pałac położony jest malowniczo na skraju parku. Powierzchnia zabudowy to ponad 9 tys. m2, a kubatura całego budynku to ponad 11 tys. m3. Wejście główne do pałacu znajduje się po stronie wschodniej, z podjazdem od strony wsi, przez portyk pod balkonem wspartym na czterech kolumnach doryckich. Główny podjazd do budynku prowadzi wokół stawu przez dwie bramy – kordegardy. Pałac zbudowany jest na planie prostokąta: główna, piętrowa bryła budynku, przekryta kopertowym dachem stanowi główny jego trzon flankowany dwoma parterowymi skrzydłami bocznymi. Obiekt wybudowany jest w technologii tradycyjnej. Budynek jest w całości podpiwniczony, o dwoch kondygnacjach mieszkalnych, z poddaszem w większości użytkowym.

Park w stylu angielskim założony został na początku XIX w. Na jego terenie znajduje się ponad 3,5 tys. drzew. W przeważającej części są to drzewa liściaste (klon pospolity, polny i jawor, wiąz, a na terenach podmokłych olcha i jesion, występuje też wiele dębów), drzewa iglaste stanowią niewielką domieszkę – występuje świerk i daglezja. W parku znajduje się kilkanaście drzew o wymiarach pomnikowych – są to głównie dęby, buki i jesion. Brak jest drzew egzotycznych lub rzadkich drzew obcego pochodzenia (występuje jedynie platan). Stan zdrowotny drzew ocenić można jako dobry. Leczenia lub zabezpieczenia wymaga kilkanaście najstarszych i najcenniejszych drzew. Wiek drzew jest bardzo zrożnicowany, mieści się w granicach od 2 do ok. 400 lat. Najwięcej jest drzew młodych, w wieku 10-40 lat.

Pytania dotyczące nieruchomości można kierować do p. Elżbiety Pietrowskiej tel. 61 65 44 254, mail: kancelaria@czerwonak.pl .

Dodaj komentarz