Cybina znowu będzie służyć poznaniakom (Galeria)


Volkswagen Poznań Sp. z.o.o. w ramach programu ochrony środowiska prowadzonego w całym koncernie przeprowadza prace związane z modernizację rzeki Cybiny na odcinku pomiędzy jeziorami Swarzędzkim i Maltańskim. Prace trwają od września do 2011 roku i zostaną ukończone na przełomie lipca i sierpnia. Wykonane prace zbliżają Cybinę do stworzenia z niej rzeki wykorzystywanej do celów rekreacyjnych i turystycznych. Przekonywała o tym Izabela Dylewska mistrzyni olimpijska w kajakach organizując w trakcie spotkania w Młyńskim Kole, krótki spływ rzeką.

 

 

Prowadzone prace są związane z utrzymaniem, budową, odbudową, naprawą i. remontem istniejącej infrastruktury, są to m.in.: odcinkowe odmulenie dna cieku o charakterze konserwacyjnym. W trakcie wykonywanych prac z dna rzeki zostały wyciągnięte odpady w ilości ok. 7 ton, wśród nich m.in. opony, kanapa, sprzęt AGD.. To także odbudowa umocnień pod mostami ul. Warszawskiej i linii kolejowej Warszawa-Kunowice. Przeprowadzono także niezbędne prace konserwacyjne dla zachowania bezpieczeństwa obu mostów i kanalizacji sanitarnej. Wykonano przebudowę przepustów, które z uwagi na zbyt małą wydajność powodują częste zatory, a tym samym stwarzają zagrożenie powodziowe dla terenów położonych powyżej tych przepustów. Koszt przedsięwzięcia to blisko dwa miliony złotych.

– Na Cybinie pływam już od 2002 roku – mówi Izabela Dylewska, mistrzyni olimpijska i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Szpaki, który organizuje spływy kajakowe Cybiną. – Już w marcu było widać efekty prac wykonanych przez VW Poznań. W miejscach, gdzie są przenoski można swobodnie poruszać się i przenosić kajak – dodaje. – Cybina stałą się też czysta. W wielu miejscach nie zbierają się już odpady, a jeszcze niedawno było ich bardzo dużo – twierdzi Dylewska.

W trakcie uroczystości zostały również wręczone symboliczne czeki dla organizacji oraz szkół które zwyciężyły w konkursie „Niebieskie Granty Volkswagen Poznań”. Każdy z wybranych projektów otrzymał 6000zł na jego realizację. Trójka laureatów otrzymała po 6 tys. zł na ich realizację. Granty odebrali: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu, Szkoła Podstawowa nr 85 im. Kawalerów Maltańskich w Poznaniu oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa.  Efekty prac będziemy mogli podziwiać w marcu przyszłego roku

Juliusz Podolski, exPress Dzienniakrska Agencja Usługowa

Fot. J. Podolski

 

 

 

 


Dodaj komentarz