Co z Elektrociepłownią Garbary? Konsultacje


30 października rozpocznie się drugi etap konsultacji społecznych dotyczących projektu planu miejscowego dla terenów dawnej Elektrociepłowni Garbary. Miejska Pracownia Urbanistyczna zaprasza na spotkanie.


Podczas spotkania w Bramie Poznania mieszkańcy miasta będą mogli poznać założenia planistyczne dla tego terenu. Projekt planu miejscowego „Rejon Ostrowa Tumskiego – część północna A” ma pomóc w rewitalizacji dawnej elektrociepłowni. Chodzi o to, by stworzyć nową atrakcję turystyczną, ożywić tę część Poznania i otworzyć miasto na rzekę. Ważne jest też przygotowanie założeń dla nowej oferty mieszkaniowej na tym terenie.

Zespół projektowy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przygotował już koncepcję zagospodarowania tego miejsca.

– Koncepcja zakłada wykształcenie nowej, atrakcyjnej przestrzeni w południowej części i określenie parametrów dla nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej w północnej części terenu – mówi Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu – W planach są też dodatkowe połączenia komunikacyjne: nowy układ drogowy w sąsiedztwie wyspy oraz szlaki pieszo-rowerowe, które mają łączyć tę część miasta ze Śródką z jednej strony i Cytadelą z drugiej.

Projekt ma też zachować powiązania widokowe pomiędzy Cytadelą a północną częścią Ostrowa Tumskiego i przede wszystkim ochronić cenną architekturę przemysłową: budynek maszynowni i starej kotłowni, budynki rozdzielni prądu, pompowni i oczyszczalni wody.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

W Bramie Poznania jeszcze do niedzieli 29 września jest dostępna wystawa „Elektrociepłownia Garbary. Dokument potencjalny”, która może być wstępem do dyskusji na temat przyszłości tego terenu.

Dodaj komentarz