Co to są rolety rzymskie i jak działają?


Wystrój okna to nieodłączony element aranżacji wnętrza. Wybór odpowiedniej dekoracji okna to nie lada wyzwanie, a sposobów na jego wystrój jest co najmniej kilka. Jeszcze kilkanaście lat temu najmodniejsze były zasłony oraz firany, które do dnia dzisiejszego cieszą się niemałą popularnością. W ostatnich latach natomiast prym wiodą wewnętrzne rolety okienne, które są bardziej funkcjonalne oraz pozwalają na tworzenie ciekawszych rozwiązań dekoracji okna. Decydując się na rolety okienne wewnętrzne do wyboru mamy m. in. rolety materiałowe, austriackie, rolety dzień noc, zaciemniające, plisowane, rolety do okien dachowych oraz rolety rzymskie.

Rolety rzymskie ze sklepu internetowego Mardom to jeden ze sposobów na niepowtarzalną dekorację okna. Ich najczęściej występująca struktura materiału, która układa się w nachodzące na siebie poprzeczne pasy potrafi nadać wyjątkowego charakteru każdemu pomieszczeniu, zarówno małemu jak i dużemu. W zależności od doboru tkaniny swoje zastosowanie znajdują w niemal każdym stylu np. klasycznym, minimalistycznym, nowoczesnym, vintage, glamour czy też rustykalnym. Podobnie jak zwykłe rolety, rzymskie skutecznie chronią przed nadmiernymi promieniami słonecznymi oraz zapewniają prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Montaż rolety rzymskiej możliwy jest poprzez zawieszenie jej na karniszu rurkowym lub zamocowaniu do szyny aluminiowej. Prosty system podnoszenia i zasłaniania za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem, pozwala na łatwą regulację wysokości zasłonięcia.

Rolety rzymskie z fiszbinami lub bez fiszbin

Decydując się na wybór rolet rzymskich mamy do dyspozycji najczęściej dwa rodzaje: z fiszbinami lub bez fiszbin.

Rolety rzymskie z fiszbinami dzielą się na fiszbiny z tyłu oraz z przodu. Do najczęściej wybieranych modeli należą te z fiszbinami z tyłu, które najlepiej sprawdzą się w oknach dużych i szerokich. Wzmacniające, przezroczyste fiszbiny nadają roletom nowoczesnego wyglądu. Ich poziome ułożenie, w regularnej odległości od siebie (ok. 25-30 cm) sprawia, że materiał układa się zawsze równomiernie. W tym modelu tunel wraz ze szprosem znajduje się z tyłu od strony okna. Rolety rzymskie z fiszbinami z przodu charakteryzuje widoczny tunel ze szprosami.

Decydując się na rolety rzymskie z fiszbinami zaleca się ich stosowanie we wnętrzach o stylu nowoczesnym, ze względu na często stosowane przezroczyste i lekko połyskujące tkaniny.

Rzadziej stosowanym modelem jest roleta rzymska bez fiszbin. Zdecydowanie mniej skomplikowany i prostszy wygląd sprawdzi się we wnętrzu klasycznym. Brak szprosów, sprawia, że rolety rzymskie podnoszą się na taśmach wszytych w materiał. Model ten wraz z zastosowaniem przezroczystej tkaniny będzie dobrym wyborem do wąskich okien, nadając lekkości dla tej dekoracji okna.

Wybór tkanin rolet rzymskich

Jedyne co nas ogranicza w przypadku wyboru tkanin do rolety rzymskich to ich cena. W zależności od wnętrza, w którym chcemy zastosować rolety rzymskie możemy wybrać tkaniny od przezroczystych do tych całkowicie zaciemniających. Zarówno syntetyczne tkaniny jak i naturalne znajdą swoje zastosowanie. Wielką zaletą rolet rzymskich jest ich łatwość w utrzymaniu czystości. W każdej chwili bez większego wysiłku możemy zdjąć tekstylia i wyprać je w pralce.

 

Dodaj komentarz