Chaos! Nie rejestruj teraz auta!!!


Chcesz przerejestrować samochód? Lepiej zrobić to w drugiej połowie tygodnia. W poniedziałek rusza ogólnopolski system CEPiK 2.0 – co wiąże się ze zmianą oprogramowania we wszystkich wydziałach komunikacji w Polsce, także w Poznaniu.  

korek

W najbliższy poniedziałek, 13 listopada, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki w Warszawie uruchamiają długo zapowiadany system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – CEPiK 2.0. To system, który ma gromadzić szczegółowe informacje dotyczące pojazdów, a w przyszłości również kierowców.

Dotychczasowe dane gromadzone są w CEPiK 1.0, który według Ministerstwa Cyfryzacji jest już przestarzały i nie pozwala na uruchamianie nowoczesnych usług elektronicznych. Można w nim sprawdzić dane o pojemności oraz mocy silnika, emisji CO2, datę wydania dowodu rejestracyjnego czy ważność badania technicznego. W nowej wersji systemu pojawią się dodatkowo informacje dotyczące m.in. przyczyn negatywnego badania technicznego przeprowadzonego w stacji kontroli pojazdów.

Aby uruchomić CEPiK 2.0, konieczna jest zmiana oprogramowania służącego do rejestracji pojazdów we wszystkich wydziałach komunikacji w całej Polsce.

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki zapewniają, że system jest gotowy do wdrożenia i nie powinno być problemów z jego funkcjonowaniem.

– Z uwagi jednak na skalę przedsięwzięcia oraz negatywne doświadczenia przy wdrażaniu tak dużych, dostarczanych centralnie rozwiązań informatycznych, należy przypuszczać, że w początkowym okresie mogą pojawić się problemy z jego funkcjonowaniem – mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. – Wydłuży się również czas obsługi mieszkańców, gdyż system będzie gromadził więcej danych niż dotychczas. W związku z powyższym prosimy mieszkańców Poznania, którzy mają do załatwienia sprawy związane z rejestracją pojazdu, aby, jeśli to tylko możliwe, przełożyli swoje plany dotyczące rejestracji pojazdu na drugą połowę przyszłego tygodnia. Mamy nadzieję, że po kilku dniach system ustabilizuje się w całej Polsce i pozwoli sprawnie realizować zadania.

Poszczególni starostowie czy prezydenci miast nie mają możliwości zmian wprowadzanego systemu informatycznego ani ingerencji w niego. Nie mogą więc w razie potrzeby zlecić indywidualnych działań naprawczych w urzędach.

Zgodnie z przyjętym przez Ministerstwo Cyfryzacji harmonogramem zmiana oprogramowania oraz przekazanie wszystkich danych ze starego systemu CEPiK do nowego CEPiK 2.0 ma się odbyć w najbliższy weekend, tak aby od poniedziałku wszystkie Wydziały Komunikacji w Polsce działały już według nowych zasad.

źródło poznan.pl

Dodaj komentarz