Centrum Szyfrów Enigma gotowe w 2021 roku!


W środę miasto Poznań podpisało umowę na budowę Centrum Szyfrów Enigma z konsorcjum: Atrem S.A., Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam Sp. z o.o. Nowa atrakcja miasta powstanie w samym jego sercu – w budynku Collegium Martineum UAM, przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Pierwsi zwiedzający będą mogli przekroczyć próg Centrum za niespełna dwa lata.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Tam, gdzie dziś znajduję się gmach Collegium Martineum, przed wojną zlokalizowany był oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie w nim pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

– Nowoczesna placówka multimedialna, jaką będzie Centrum Szyfrów Enigma z jednej strony ma upamiętniać pracę poznańskich kryptologów, z drugiej zaś edukować młodzieży w zakresie matematyki, informatyki czy programowania – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i dodaje: – W ten sposób chcemy podkreślić wkład uczelni, która dała światu tak wybitne postaci, jak nasi matematycy, a także budować lokalny patriotyzm, łączący różne grupy społeczne. Bez wątpienia CSE już niedługo stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Poznania oraz przyczyni się do ożywienia centrum miasta i samej ul. Św. Marcin.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz