Byliśmy przy montażu 48-metrowego przęsła (Galeria)


Ma blisko 2000 m2 powierzchni, pomieści 2 tys. osób i będzie wyposażona w ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m2. Mowa o powstającej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich sali widowiskowo-koncertowej, której budowa dobiega półmetka, a my byliśmy na dachu hali by obserwować montaż 48-metrowego przęsła. Dzisiaj hala to wielki plac budowy, ale w połowie września przyjmie już Kongres Kardiologów.

 

 

Modernizacja Sali Ziemi to największa inwestycja budowlana MTP ostatnich lat. Gruntowna przebudowa pawilonu 15 została podzielona na dwa etapy. Pierwszy – obejmował poziom zerowy i pierwszy. Powstała tam część recepcyjna oraz nowoczesne powierzchnie konferencyjne, które dzięki systemowi przesuwanych ścian, można dowolnie modyfikować, budując od jednej zajmującej niemal całe piętro obiektu, aż do siedmiu mniejszych. Przebudowa najwyższej kondygnacji obiektu była o wiele bardziej skomplikowana, wymagała bowiem podwyższenia… całego budynku.

– Co najważniejsze prace w tym obiekcie odbywała się bez wyłączenia go z użytkowania i w trakcie prowadzenia imprez targowych – mówił podczas prezentacji obiektu Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. – Nawet w czasie ostatnich ulewnych deszczy nie doszło do zalania niższych poziomów mimo braku dachu.

Po usunięciu 5 tys. m2 starej połaci dachu zamontowano siedem szerokich na 48 metrów i ważących blisko 200 ton łącznie stalowych dźwigarów, do których podwieszono przykrycie dachu. Zwiększenie wysokości obiektu, który urósł o blisko 4 metry, umożliwi wkrótce montaż teleskopowych trybun, na których w układzie amfiteatralnym będzie mogło zasiąść ponad 1500 osób. Pozostała część widowni będzie miała układ płaski. Dzięki podniesieniu konstrukcji dachu sala widowiskowa na ostatniej kondygnacji będzie miała 11 metrów wysokości i – podobnie jak na niższych kondygnacjach obiektu – będzie mogła być dzielona na dwie części, a tym samym wykorzystywana na potrzebę organizacji dwóch odrębnych wydarzeń w tym samym czasie.

– Montaż i prowadzenie prac napotkało na jeszcze jedno utrudnienie. Dźwig pracuje w pobliżu korytarza lotniczego podejścia samolotów do lądowania. Musieliśmy więc zwracać uwagę nie tylko na sąsiadów na około, ale także w przestrzeni – mówił Sławomir Maciejewski, dyrektor kontraktu Hochtief w Poznaniu.

Kilka minut przed 13 zaczęto podnosić ostatnie przęsło ważące ok 20 ton. Cała operacja wyniesienia go w górę, obrócenia i zamocowania trwała ponad 15 minut. Mimo olbrzymiego ciężaru praca przypominała nie działania na budowie, precyzyjną dłubaninę zegarmistrzowską. A wszystko to przy dźwiękach amerykańskiej muzyki jazzowej płynącej z głośników  ustawionych  na dachu hali.

Sala Ziemi będzie wyposażona w panoramiczny ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 m2. Wykorzystywany nie tylko na potrzeby kongresów i konferencji obraz będzie na nim wyświetlany przy pomocy trzech rzutników połączonych systemem zarządzania obrazem Extron Videowall. Technologia high tech zostanie wykorzystana również w oświetleniu LED sali koncertowej, które będzie zbudowane z efektownych trójkątnych opraw oświetleniowych nawiązujących do industrialnego charakteru budynku.

Sala będzie posiadała nowoczesne wyposażenie audiowizualne, a systemem oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania oraz nagłośnienia i projekcji będzie można sterować przy pomocy przenośnych paneli dotykowych. Zarówno Sala Ziemi jak i cały obiekt są w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Swobodny dostęp na wszystkie poziomy zapewniają ruchome schody i windy – z dumą o inwestycji mówił Andrzej Byrt.

Dwa, odrębne wejścia do budynku umożliwią organizację dużych wydarzeń w tym samym terminie.

– Liczymy, że sala najnowocześniejsza w Polsce będzie miejscem nie tylko konferencji i wydarzeń związanych z targami, ale także miejscem np. koncertów muzyki symfonicznej, kameralnej, rozrywkowej, a nawet przedstawień teatralnych. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim uczestnikom wydarzeń w tym obiekcie miejsca parkingowe – mówił Andrzej Byrt.

Zielony ogród MTP

To nie wszystkie zmiany na targach. Wkrótce pojawi się także „Zielony Ogród”, który powstanie w miejscu przeznaczonej do rozbiórki hali nr 14A  w bezpośrednim sąsiedztwie hali nr 15. Zaprojektowana z myślą o uczestnikach wydarzeń w centrum konferencyjno-kongresowym i gościach targowych przestrzeń ma być miejscem odpoczynku i relaksu. Obsadzony zielenią tarasowo ukształtowany „Ogród” uatrakcyjni i wzbogaci przestrzeń obok pawilonu 15, podkreśli również rangę miejsca, które po ubiegłorocznym remoncie, pełni funkcję głównego wejścia do obiektu.

Prace nad zagospodarowaniem terenu przed pawilonem 15 rozpoczną się w połowie 2012 roku. Zostaną one połączone ze zmianą przebiegu tras komunikacyjnych na terenie MTP oraz niwelacją otaczającego terenu i ułożeniem nowej nawierzchni.

Z zielonej enklawy goście Międzynarodowych Targów Poznańskich będą mogli korzystać po zakończeniu wakacji. Szacowany koszt aranżacji terenu wraz z  rozbiórką pawilonu 14A to ok. 2.5 ml zł.

Kolejne plany inwestycyjne

W najbliższym czasie planowana jest rozbiórka hali 7A w sąsiedztwie bezpośrednim postawionej od podstaw hali 8A. W tym miejscu powstanie nowy obiekt wystawienniczy. Planowane jest również wybudowanie parkingu wielopoziomowego z rękawami dojścia do hal.

Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa

Fot. J. Podolski

 


Sala Ziemi w liczbach:

Kubatura centrum konferencyjno-kongresowego (pawilon 15) wynosi 62 000 m3

5 tys. osób pomieści centrum konferencyjno-kongresowe MTP po zakończeniu modernizacji najwyższej kondygnacji budynku

Sala Ziemi pomieści 2 tys. osób

Całkowita powierzchnia trzeciej kondygnacji obiektu to 6500 m2, powierzchnia użytkowa to z kolei 5700 m2

Zanim przystąpiono do budowy nowego dachu, trzeba było zdemontować 5 tys. m2 starego pokrycia dachowego

Blisko 200 ton waży 7 dźwigarów, na których opiera się nowa konstrukcja dachu

Po podniesieniu konstrukcji dachu sala widowiskowo – koncertowa na najwyższej kondygnacji będzie miała 11 metrów wysokości

System mobilnych i akustycznych ścian umożliwi podział Sali Ziemi na 2, odrębne sale amfiteatralne

Na składanych teleskopowo trybunach konfigurowanych przy pomocy napędu elektrycznego w 16 rzędach zasiądzie 1536 osób.

 

Trackbacks for this post

  1. […] Byliśmy przy montażu 48-metrowego przęsła […]

Dodaj komentarz