Budżet powiatu poznańskiego jednogłośnie przyjęty


410 milionów złotych – tyle wyniesie przyszłoroczny budżet powiatu poznańskiego, który środę jednogłośnie został przyjęty Radę Powiatu w Poznaniu. Najwięcej pieniędzy wydanych zostanie na drogi i edukację. Jak zwykle powiat nie będzie oszczędzał na polityce społecznej i zdrowiu, na które łącznie przeznaczy prawie 39 mln złotych. Niestety, prawie drugie tyle, bo aż 32 miliony złotych, trzeba będzie „oddać” do budżetu państwa. To tak zwany podatek „janosikowy”, który płacą najbogatsze samorządy w kraju.

Ponad 125 mln zł na drogi!

125,5 mln zł – taka kwota w przyszłorocznym budżecie została przeznaczona na drogi powiatowe. W planie są m.in. pierwszy etap budowy obwodnicy Chomęcic (to odcinek o długości 1,55 km od budowanego węzła S5 w Konarzewie do ulicy Komornickiej w Głuchowie).

Kontynuowane będzie przebudowa ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, budowa ścieżki rowerowej i przebudowa drogi na odcinku Pobiedziska – Kociałkowa Górka czy budowa ronda na ulicy Średzkiej w Rabowicach.

Jednak najwięcej, bo niemal 25 mln zł, pochłoną tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne. Realizowane są wspólnie z gminami, które budują węzły przesiadkowe przy stacjach kolejowych. Powiat buduje drogi i ścieżki rowerowe, którymi szybko i bezpiecznie można się do tych stacji dostać.

– W przyszłym roku rozpocznie się też największa inwestycja w historii powiatu. To warta 77 mln zł przebudowa drogi, łączącej magazyny wojskowe w Borówcu z lotniskiem Krzesiny – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Będzie to ponad ośmiokilometrowy odcinek, który polepszy jakość życia mieszkańców pobliskich osiedli i miejscowości – dodał starosta.

Powiat poznański w 2019 roku wyda około 1 mln zł na przygotowanie  dokumentacji. Inwestycja, finansowana z budżetu Ministerstwa Infrastruktury, potrwa cztery lata.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz