Bliźniaki najczęściej pod Poznaniem


Coraz więcej gotowych mieszkań i domów przybywa w podpoznańskich miejscowościach. Szczególna ekspansja deweloperów dotyczy gmin dobrze skomunikowanych z Poznaniem, do którego można się dostać w kilka lub kilkanaście minut. Dlatego też deweloperzy wybierają Komorniki, Swarzędz, Kórnik, Tarnowo Podgórne czy nieco dalszą Mosinę, zaś niekoniecznie szukają miejsca na inwestycję w obrębie miasta.

Bliźniaki najczęściej pod Poznaniem_2

Wbrew pozorom to nie domy jednorodzinne, a zabudowa bliźniacza jest najchętniej wybierana przez klientów poszukujących własnego M. pod Poznaniem. Wpływa na to kilka czynników, które w rezultacie decydują o tym, czy wybór pada na samo miasto czy gminy z nim sąsiadujące. Jak zaznacza Łukasz Łowicki, prezes zarządu Łowiccy Grupa Deweloperska, wielu mieszkańców chciałoby wybrać stolicę Wielkopolski, jednak chłodna kalkulacja zysków i strat przemawia za innym wyborem.

– Najważniejsze to stosunkowo niska cena za metr kwadratowy, możliwość zakupu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych i alternatywa dla mieszkań położonych w zgiełku miasta. Dodatkowo klienci mogą liczyć na własny ogród i taras, czyli to, o co trudno w dużym mieście. Istotne jest też dobre połączenie komunikacyjne z miastem – np. przemierzenie trasy z Plewisk do centrum Poznania trwa tyle, co dojazd z peryferyjnych dzielnic miasta, czyli około 15 minut – tłumaczy Łowicki.

Osoby, które wybierają zabudowę bliźniaczą, podkreślają, że stanowi ona rozwiązanie pośrednie pomiędzy domem jednorodzinnym, wolnostojącym, a zabudową szeregową. Bliźniaki z reguły posiadają przestronne wnętrza czy spore ogrody, a to, co je odróżnia od domu wolnostojącego, to obecność sąsiada. W przypadku zabudowy szeregowej sąsiedztwo jest z obu stron, w bliźniakach tylko z jednej. Ponadto, ściana łącząca oba domy stanowi zaporę termiczną. Ten rodzaj zabudowy korzystanie wygląda na terenach zurbanizowanych i prezentuje się lepiej niż dwa oddzielne domy z wąskimi frontami.

Jeżeli chodzi budynki mieszkalne znajdujące się w podpoznańskich gminach, to kwota za mkw. waha się najczęściej pomiędzy 3500 a 4500 zł. – W przypadku inwestycji Rodzinne Ogrody w Plewiskach klient może zakupić mieszkanie 122 mkw. z otwartym ogrodem i garażem od 489 900 zł, co daje ok. 4000 zł za mkw. Sama wielkość działki, na jakiej znajduje się inwestycja, sięga 445 mkw., co stanowi dość dużą przestrzeń – mówi Łowicki. Jak dodaje, cena zależna jest przede wszystkim od dwóch czynników jakimi są standard wykonania i lokalizacja.

Mateusz Domagała

Dodaj komentarz