Będzie przejście z pl. Kolegiackiego na ul. Podgórną


Z placu Kolegiackiego będzie łatwe przejście na ul. Podgórną – to efekt porozumienia, jakie Poznań zawarł z przedstawicielami Kościoła. Dzięki niemu działka położona przy parku Chopina przeszła na własność miasta.

Porozumienie dotyczy działki, która jest częścią tzw. drugiego dziedzińca na terenie urzędu miasta przy placu Kolegiackim. Nieruchomość do tej pory była własnością Kościoła. Teraz miasto nabyło ją, oddając w zamian stronie kościelnej udział w nieruchomości przy ulicy Milczańskiej.

Dzięki temu porozumieniu miasto ujednoliciło własność całego terenu pomiędzy tyłami dawnego kolegium jezuickiego i kościoła farnego, a parkiem Chopina.

– To kluczowe z punktu widzenia rewitalizacji obszaru staromiejskiego – teraz ten teren będzie można zagospodarować spójnie z parkiem – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. –  W efekcie mieszkańcy Poznania i turyści będą mogli swobodnie przejść pomiędzy Starym Miastem a ul. Podgórną. Kościół zaś będzie mógł – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – zrealizować na nieruchomości położonej przy ulicy Milczańskiej zabudowę sakralną.

Jest to kolejna ze spraw, która została rozwiązana w poszanowaniu wzajemnych relacji i interesów. Do tej pory uregulowano już kwestie terenów tzw. Traszek ratajskich, terenów nadmaltańskich i kolejki Maltanki. Dzięki osiągniętemu porozumieniu mieszkańcy Poznania zyskają nową przestrzeń, natomiast strona kościelna – teren z przeznaczeniem na cele sakralne. AW

Dodaj komentarz