Balkon pełen kwiatów


Gdy pragniemy ozdobić balkon kwiatami nie ma znaczenia tak naprawdę jak dużą powierzchnią dysponujemy. Kwiaty można idealnie zakomponować nawet na niewielkiej przestrzeni. Wykazując się pomysłowością i oryginalnymi koncepcjami aranżacyjnymi jesteśmy w stanie stworzyć z balkonu miejsce magiczne, przytulne i działające niesamowicie relaksująco. Nie od dziś bowiem wiadomo, że kontakt z roślinnością wpływa niezwykle dobroczynnie na nasz zestresowany umysł. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami roślin w domu, a jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami chociaż niewielkiego balkonu, warto poeksperymentować z roślinnymi kompozycjami.

Czekając z niecierpliwością na wiosnę

Pierwsze, wczesnowiosenne kwiatowe aranżacje stworzyć możemy na balkonie już pod koniec marca. W tym celu warto wybrać się do okolicznego centrum ogrodniczego albo odwiedzić często organizowane o tej porze roku targi zieleni. W ten sposób nabędziemy sadzonki wysokiej jakości roślin, które będą cieszyć nasze oko pięknymi kwiatami przynajmniej przez najbliższe dwa miesiące. Decydując się na udekorowanie naszego balkonu wczesną wiosną musimy wziąć oczywiście pod uwagę zmienne w tym czasie warunki pogodowe. W przypadku opadów śniegu trzeba będzie na ten czas doniczki i skrzynki z kwiatami przenieść do mieszkania lub ewentualnie okryć je na przykład agrowłókniną. Wczesnowiosenne kwiaty na balkon, które zachwycają pięknymi barwami i wytrzymałością na zmienną pogodę to bratki, prymule, stokrotki, miniaturowe narcyzy oraz chociażby romantyczne niezapominajki. Trendem są obecnie różnorodne kompozycje i łączenie w jednej donicy lub skrzynce różnych kwiatów obok siebie. Gdy konstrukcja naszego balkonu pozwala na pięcie się roślin to wczesna wiosna jest idealnym momentem do posadzenia nasion groszku pachnącego i wilca.

Koniec maja, czyli praktyczne rozpoczęcie sezonu

Część wielbicieli kwiatów woli poczekać z kwiatowymi dekoracjami balkonów do końca maja, czyli po okresie „zimnej Zośki” i „trzech ogrodników”. W tym też czasie wybór kwiatów jest najbogatszy i pozwala na stworzenie na balkonie prawdziwych doniczkowych arcydzieł. Współcześnie w sklepach z ofertą ogrodniczą zaopatrzyć się można w niezwykle interesujące, także designerskie donice i skrzynki o ciekawych kształtach, barwach, ozdobione rozmaitymi wzorami, czy też napisami. Hitem są doniczki metalowe oraz specjalnie postarzane, w stylu vintage oraz retro. Świetnie na balkonach prezentują się także skrzynki i donice drewniane lub drewnopodobne. Pamiętajmy o tym, że obecna moda nakazuje eksperymentowanie z różnymi rodzajami donic i skrzynek na jednym balkonie.

W cenie jest styl balkonowy eklektyczny, unikalny i urozmaicony. Najbardziej uwielbiane wiosenno-letnie kwiaty na balkon mocno nasłoneczniony to niewymagające, a zarazem zachwycające różnorodnością barw, petunie oraz pelargonie. Można dowolnie łączyć je kolorystycznie uzyskując nietuzinkowe kompozycje. Perfekcyjne aranżacje tworzone są podczas łączenia w jednej, dużej donicy pelargonii, barwnych koleusów i na przykład kocanki włochatej. Doskonałą opcją na słońce są także cynie, miniaturowe różyczki oraz delikatne i bardzo wytrzymałe barwinki. Można również udekorować balkon doniczkowymi wersjami cudownych hortensji. Gdy nasz balkon przez większość czasu w przeciągu dnia jest zacieniony idealnie zakomponują się na nim rozmaite odmiany pięknych begonii połączone na przykład z koleusami. Niezwykle atrakcyjnie przy balkonach prezentują się kwiaty w donicach podwieszanych. W takich przypadkach najlepiej jest zdecydować się na petunie lub fuksje.

Dodaj komentarz