Aukcja jak słońce


Doroczna aukcja obrazów artystów z WTZ Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”  odbyła się 17 marca w Centrum Rehabilitacyjno – Kulturalnym w Konarzewie.

– Cieszę się, że gmina Dopiewo może wspierać akcje, które służą szczytnym celom, że możemy dziś być razem i bawiąc się, przyczynić się do spełnienia marzeń.  Życzę wszystkim, żeby wyszli stąd z obrazami, które sobie upatrzyli w katalogu – powiedział Adrian Napierała, wójt gminy Dopiewo.

Pod młotek poszło 70 dzieł.  Aukcję poprowadzili aktorzy – Małgorzata i Paweł Binkowscy, czyniąc z niej spektakl, który otworzył serca i portfele uczestników zabawy.   – Wyobraźcie sobie Państwo, że kupując obraz, kupujecie uśmiech, plażę, morze, słońce… – zapewniał prowadzący.

Emocji było co niemiara. Czasem licytujących porywał wir rywalizacji, którego dopełnieniem były żywiołowe reakcje artystów, obserwujących licytację. Każda z prac znalazła właściciela.

–  Koty średnio lubię, ale ten z obrazu „Magiczny kot” mnie urzekł. Zrobię żonie niespodziankę  – wyjaśnia Leszek Nowaczyk, przewodniczący Rady Gminy Dopiewo.

– Wieś to całe moje życie, blisko 80 lat, dlatego kupiłem sobie obraz „Dom latem”. Powieszę go w honorowym miejscu – tłumaczy wybór Henryk Walenciak.

– Zaznaczyłam w katalogu kilka prac, które zwróciły moją uwagę. Przeznaczyliśmy z mężem na ten cel pewną pulę, kilka  licytacji udało się wygrać, więc ściany w domu wkrótce będą weselsze – mówi  jedna z uczestniczek.

– Córce spodobały  się „Sówki”, więc walczyliśmy o ten obraz bezkompromisowo. W zeszłym roku kupiliśmy „Psy” tej samej autorki. Oba obrazy będą do siebie pasowały  – zwierzył się stały bywalec „promykowych aukcji”.

– Zebrane pieniądze przybliżą nas do zakupu 18-osobowego busa, przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych – mówi Bogdan Maćkowiak, prezes „Promyka”. – Nasi podopieczni mieszkają w kilku gminach. Trzeba ich codziennie dowozić i odwozić. Poza tym każdy, od czasu do czasu, chce zamoczyć stopy w morzu, spojrzeć z bliska na wierzchołek góry. Niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w realizacji marzeń – dodał prezes „Promyka”.

Podczas aukcji przerwę artystyczną zapewnił Chór Gminy Dopiewo „Bel Canto” i Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.

Adam Mendrala
Fot. Adam Mendrala

 

Dodaj komentarz