Arcybiskup poświęcił 500-letni zabytek w Owińskach


W niedzielne południe metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył mszy świętej, na której poświęcony został 500-letni, zabytkowy kościół św. Mikołaja w Owińskach.

 

Powiat poznański od lat wspiera renowację tej świątyni. Jak podkreślał metropolita poznański wielu próbowało ratować ten zabytek, ale udało się to dzięki działaniom powiatu i starosty poznańskiego. W mszy świętej uczestniczyło wielu mieszkańców Owińsk, którzy jak się okazuje już teraz chcą rezerować terminy, by w  tym zabytkowym kościele wziąć ślub.

– Dzięki dotacji z powiatu poznańskiego w kościele została już m.in. odtworzona posadzka oraz tynki wewnętrzne. Dla całej parafii i społeczności lokalnej jest to bardzo ważne wsparcie, ponieważ dzięki niemu, oprócz uroczystości sakralnych, będą mogły się odbywać również koncerty czy wystawy – nie ukrywa zadowolenia o. Leszek Gólczyński, proboszcz parafii w Owińskach.

Metropolita poznański w wygłoszonej homilii nawiązał do tego, że tak, jak odnawiamy kościoły, tak powinni odnawiać się wszyscy ludzie. A sama świątynia w Owińskach jest doskonałym przykładem na to, że można wszystko zacząć od nowa. I dotyczy to również nas  ludzi oraz naszej wiary w Boga.

Jak przyznaje Jan Grabkowski, starosta poznański, prace wykonane w kościele pw. św. Mikołaja sprawiają, że miejscowość zmienia się na naszych oczach, stając się wizytówką turystyczną powiatu.

– Nie można zapominać o kościołach, które również znajdują się na liście zabytków. Wiele parafii nie ma pieniędzy na renowacje tych cennych architektonicznie i historycznie budynków.  Wspieramy je naszymi dotacjami, czego przykładem może być kościół św. Mikołaja w Owińskach – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Budowę renesansowego kościoła parafialnego p.w. św. Mikołaja rozpoczęto w pierwszej ćwierci XV w., a ukończono w 1574 r. Od kilku lat w świątyni trwają prace konserwatorskie, dzięki czemu ten zabytkowy obiekt nie popada w ruinę. Przez ostatnie kilka lat, dzięki wsparciu finansowemu, kościół pw. św. Mikołaja w Owińskach przeszedł prawdziwą metamorfozę.

Dodaj komentarz