Alarm przewodowy czy bezprzewodowy? Jaki wybrać?


Poszukujesz skutecznego sposobu na ochronę swojego domu przed amatorami cudzej własności? Warto ten temat przemyśleć jeszcze na etapie budowy lub wykończenia miejsca, w którym zamieszkasz z rodziną. Odpowiednio dobrane i skonfigurowane zabezpieczenia dają znacznie większą pewność spokoju i bezpieczeństwa w domu. Dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczyć swoje cztery kąty przed intruzami.

Alarmy domowe – co jest dostępne na rynku?

Generalnie systemy alarmów domowych dzielą się na dwa rodzaje:

  • przewodowe,
  • bezprzewodowe.

Który rodzaj alarmu domowego będzie lepszy? Cóż, nie da się tego jednoznacznie określić. Zdania są podzielone także wśród ekspertów, którzy wskazują na wady oraz zalety obydwu rozwiązań. W kolejnych akapitach przedstawimy najważniejsze czynniki, które powinny decydować o wyborze konkretnego rodzaju alarmu domowego.

Bezprzewodowe alarmy domowe – kiedy warto?

Dążenie do niemalże całkowitego pozbycia się okablowania to zdecydowanie znak naszych czasów. Bezprzewodowe rozwiązania alarmowe mają cały szereg zalet, których nie sposób pominąć.

  • Minimalna ingerencja w strukturę budynku

Kucie ścian celem położenia w nich przewodów alarmowych potrafi być dosyć uciążliwe, szczególnie w sytuacji, gdy same ściany są już dawno wykończone, a budynek zamieszkany. Jednocześnie bezprzewodowe systemy alarmowe wymagają praktycznie minimalnej ingerencji w strukturę pomieszczeń w danym miejscu, przynajmniej w porównaniu z rozwiązaniami związanymi z okablowaniem.

  • Szybki montaż

Niewielki zakres pracy to także znacznie szybsza realizacja zlecenia na montaż. Tak naprawdę aby zamontować alarmy domowe typu bezprzewodowego, specjaliści zazwyczaj potrzebują najwyżej kilku godzin. Jest to więc spora zaleta, jeżeli zależy nam na czasie.

  • Prosta konstrukcja

Minimalna ilość elementów to kolejna zaleta – nie szpecą one wyglądu pomieszczenia. W zasadzie jedyną częścią, jakiej potrzebuje taka instalacja alarmowa, jest odpowiednie zasilanie centralki alarmu.

Alarmy bezprzewodowe – nie zawsze najlepsze!

Warto pamiętać, że łączność bezprzewodowa jest w dużym stopniu narażona na zakłócenia. Linie wysokiego napięcia czy nawet zbyt grube mury często powodują znaczne problemy w działaniu takich instalacji.

Domowe alarmy z kablami – warto?

Alarmy przewodowe mogą się wydawać reliktem przeszłości, lecz mimo to ciągle są montowane w domach. Pamiętajmy jednak o tym, że montaż takiego alarmu to spora ingerencja w strukturę ścian. Działanie alarmów typu przewodowego wymaga umieszczenia obwodów pod tynkiem lub specjalnych peszli w ścianie. Jeśli natomiast nie chcesz rozbierać ścian, to zawsze pozostaje możliwość ukrycia kabli w specjalnych listwach. Niestety, dla amatorów cudzej własności są one dosyć łatwo rozpoznawalne.

Alarmy przewodowe – zalety

Alarmy przewodowe mają jedną, niezaprzeczalną zaletę: są znacznie tańsze w zakupie. Pod warunkiem jednak, że montujemy je na etapie remontu czy budowy domu, gdy nie ma konieczności rozbierania ścian.

Dodaj komentarz