Akcja cała Polska czyta „Wesele” w Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w sobotę [film]


Już w najbliższą sobotę w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Ogrodzie Jordanowskim nr 2 znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej w Poznaniu będzie można usłyszeć fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Początek akcji o godz. 11:00.

Ogród Jordanowski nr 2 po raz drugi włączył się w akcję Narodowego Czytania. Obok Biblioteki Raczyńskich i Muzeum Narodowego jest jedyna placówką oświatową w Poznaniu, która w tym roku włączy się w akcję zainicjowaną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Lekturą Narodowego czytania 2017 r. jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło wygrało głosowanie internautów.

– Warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” – tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

W sobotę, 2 września 2017 roku o godzinie 11:00 czytany będzie z podziałem na role, dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” przez dyrektora Ogrodu Jordanowskiego nr 2 panią Grażynę Lück-Kubalewską, nauczycieli, wychowanków i zaproszonych gości. – Każdy, kto przyniesie w tym dniu egzemplarz „Wesela”, otrzyma pamiątkowy stempel. Stempel został przesłany do placówki z Kancelarii Prezydenta RP. Zapraszamy stałych bywalców, mieszkańców  i osoby wypoczywające na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 2, na czytanie i słuchanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – mówi Lück-Kubalewska.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. W minionym roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, gdyż nawiązano do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypadała 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Dodaj komentarz