Akcesoria niezbędne w akwarystyce


Oprócz podstawowego wyposażenia akwarium, jego właściciel potrzebuje albo na co dzień, albo od czasu do czasu rozmaitych akcesoriów niezbędnych do pielęgnacji zawartości zbiornika. W zależności od zasobów portfela można swój akwarystyczny zestaw rozbudowywać, choć oczywiście nie wszystkie dostępne w sklepach akwarystycznych przedmioty są rzeczywiście użyteczne. Które warto mieć w każdym wypadku?

Siatki do odławiania ryb

Odławianie rybek chorych w celu kwarantanny i leczenia, a także zdrowych, gdy zachodzi konieczność przeniesienia ich do innego zbiornika, wymaga oczywiście siatki, a najlepiej – dwóch. Wielkość należy dopasować do rozmiarów ryb, pamiętając, że manipulowanie zbyt dużą siatką, zwłaszcza w małym akwarium i wśród roślin będzie utrudnione. Siatka przyda się też do płukania pokarmu, np. mrożonek, które trzeba solidnie oczyścić z fosforanów, stanowiących pożywkę dla glonów. Porcję mrożonki można umieścić w siatce i płukać pod strumieniem bieżącej wody.

Szczypce – niekoniecznie do roślin

Chociaż sklepy akwarystyczne polecają szczypce jako narzędzie do sadzenia roślin, w praktyce rzadko się one w tej roli sprawdzają. Są to jednak manipulatory przydatne zawsze wtedy, gdy chcemy coś niedużego do zbiornika włożyć (a nie wrzucić) lub coś z niego wyjąć. Warto pamiętać, że w życiu akwarysty przychodzą i te przykre momenty, gdy trzeba usunąć z akwarium martwego lokatora – to też lepiej robić szczypcami niż bezpośrednio ręką. Szczypce i manipulatory można kupować w sklepie akwarystycznym Plantica – https://www.plantica.pl/produkty/akcesoria.

Karmniki dla ryb

Jeśli często wyjeżdżamy, pozostawiając akwarium bez opieki, przydatne mogą się okazać automatyczne karmniki dla ryb. Są to niewielkie urządzenia zasilane bateriami. Można je napełniać płatkami, granulatami i tabletkami oraz ustawiać ilość pokarmu podawanego jednorazowo oraz czasy karmienia, nawet do kilku dziennie. Dzięki takiemu urządzeniu można w miarę spokojnie zostawić akwarium bez nadzoru nawet na dłuższy czas.

Przyssawki

Warto mieć na podorędziu kilka dodatkowych przyssawek – nigdy nie wiadomo, co będziemy chcieli przymocować do szyby. Trzeba też brać pod uwagę, że przyssawki dostarczane wraz z rozmaitymi elementami typu termometry, grzałki itp. z czasem tracą swoją przyczepność. Można ją tymczasowo przywracać, mocząc umyte uprzednio przyssawki we wrzątku, ale nie na długo to pomaga.

Pozostałe akcesoria

Niezwykle przydatny może być elektroniczny tester poziomu pH. Parametr ten jest bardzo ważny dla zdrowia ryb i kondycji roślin, toteż trzeba go regularnie kontrolować. Tester elektroniczny pozwala to robić wygodniej i dokładniej niż mierniki chemiczne. Wystarczy zanurzyć w wodzie elektrodę i odczytać wynik pomiaru na wyświetlaczu.

Jeśli w akwarium zalęgły się ślimaki, których chcemy się szybko pozbyć, przydatna może być pułapka. Wystarczy umieścić w niej na noc jakiś przysmak, np. kawałek papryki albo u gotowaną marchew. Zwabione w ten sposób ślimaki wejdą do pułapki, z której nie są w stanie wyjść, toteż rano można zaprowadzić porządek. Regulacja wielkości otworów zapobiega wchodzeniu do pułapki krewetek.

Fot. Plantica.pl

 

 

Dodaj komentarz