Akademia Gitary po raz 11!


Muzycy znani z legendarnego barokowego zespołu Il Giardino Armonico, gitarzysta Dominic Miller oraz debiutująca Orkiestra Św. Marcina, a także Łukasz Kuropaczewski – to tylko niektórzy z bohaterów tegorocznej edycji festiwalu Akademia Gitary. Jedenasta odsłona festiwalu potrwa od 17 sierpnia do 2 września. Centrum wydarzeń będzie oczywiście Poznań, ale koncerty odbywać się będą też m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej i wielu innych miastach. Łącznie zaplanowano ponad 50 wydarzeń.

Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UM podkreśla: – Organizatorzy starają się niwelować wszystkie bariery, z którymi walczymy jako miasto. I mówi m.in. o dostępności festiwalu: zarówno dzięki temu, że koncerty odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale i w wielu innych miejscowościach, że ceny biletów są niewygórowane, a wstęp na większość występów jest wolny, wreszcie i o tym, że poszczególne punkty programu adresowane są do różnych grup. Będą więc m.in., jak zawsze, programy dla dzieci i seniorów, będzie kurs mistrzowski czy tradycyjny happening.

– Cieszymy się, że po raz pierwszy na Happening Gitarowy zostanie wykorzystana przestrzeń Wolnego Dziedzińca przy Urzędzie Miasta – dodaje Justyna Makowska. Happening odbędzie się 26 sierpnia. W tym roku poprowadzą go członkowie Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele.

– Jestem ojcem założycielem festiwalu. Dwa razy próbowałem odciąć pępowinę, zerwać z nim związki, ale się to nie udaje – żartował dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski. Na poważnie dodawał, że jeszcze niedawno były poważne obawy czy Akademia Gitary będzie się nadal odbywała: – Po konsultacjach postanowiliśmy biuro festiwalu osadzić na dwa lata przy Teatrze Muzycznym. To daje gwarancję na dobrą produkcję festiwalu i jego przetrwanie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz