Adam Szejnfeld: – Układ w pełni zamknięty


Poniżej felieton Adama Szejnfelda, posła do Parlamentu Europejskiego. Oczywiście redakcja może, ale nie musi zgadzać się z opinią współpracującego z nami publicysty.

Nowoczesna demokracja to system oparty na otwartości, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Każdy obywatel powinien czuć się w swoim państwie zauważony i doceniony. Nie każdy musi mieć rację, bo i nie każdy na wszystkim dobrze się zna, ale każdy powinien być wysłuchany, a jego głos wzięty pod uwagę. Zrozumienie wzajemne jest podstawą współpracy. Państwo i jego instytucje są własnością społeczeństwa obywatelskiego, które w sposób bezpośredni i pośredni ma swój udział w rządzeniu. System oparty jest na prawie, które dotyczy wszystkich, a sprawiedliwość bazuje na powszechnie obowiązujących normach niezależnych od oczekiwań władzy. Ta natomiast pochodzi z wyboru, a jej mandat ograniczony jest czasem. Wszyscy są wolni i równi…

No cóż… jak to wygląda w Polsce, przekonujemy się niemalże każdego dnia. Dwa lata temu politycy PiS mieli usta pełne pięknych słów o „uważnym wsłuchiwaniu się w głos wszystkich Polek i Polaków”. Dziś odgradzają się od suwerena szpalerami metalowych barierek stawianych każdego miesiąca na Krakowskim Przedmieściu, czy podobnymi zasiekami ustawianymi na ul. Wiejskiej zawsze wtedy, kiedy obywatele chcą przyjść pod Sejm i wyrazić swoją opinię. Jeszcze gorzej jest w centrum dowodzenia PiS na Nowogrodzkiej. Tu zobaczymy wysokie płoty nie czasowo, ale już stale izolujące „wybrańców” od narodu. Tak oto w krótkim czasie powstał układ zamknięty.

Zmiana ustroju.

Prezes partii spotyka się z prezydentem kraju, a media donoszą o „konsultacjach” dotyczących ustroju sądowego, tak de facto więc ustroju państwa. Całymi dniami przed, w dniu spotkań i po nich, mamy do czynienia z lawiną nic nie mówiących wiadomości. Jaka była treść tych  rozmów? Jaki był przebieg spotkań? Jaki jest ich efekt?… Nikt nic nie wie! Zero. Układ bowiem rozmawia sam ze sobą w ramach samego siebie. Tyle. Ludziom nic do tego! Suweren się dowie, jeśli układ uzna to za stosowne!

Rekonstrukcja rządu.

Podobnie układ działa w sytuacji rekonstrukcji rządu. To nie premier Beata Szydło decyduje, ale… układ. Układ prezesa Kaczyńskiego z prezesem Ziobro i prezesem Gowinem. „Trzej królowie” zadecydują co i jak, a potem być może ogłoszą ludowi wyniki „konsultacji”. Wszyscy się ucieszą dobrą nowiną i nabiorą optymizmu w płuca. Starczy na kolejne miesiące albo lata, a układ odetchnie. Na szczęście, przy tej okazji, także i pani premier się dowie, co czeka ją oraz jej gabinet.

Praworządność.

„Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie” – to jedna z najbardziej fundamentalnych zasad, na których opiera się demokratyczny system prawa w każdym cywilizowanym kraju. Ale… nie tam, gdzie rządzi układ. Niedawno sędziowie dublerzy oceniali przepisy, które były podstawą dopuszczenia ich samych do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym. I co? I nic. Układ okrzepł i nabrał sił. Niczego się już nie boi. Nie straszna mu ani opozycja, ani ulica, ani zagranica. Jest gotowy na nowe wyzwania i zapewne nie zalicza do nich wyborów. Te bowiem, jeśli zostaną przeprowadzone przez układ, to przecież nie przeciwko jego „słusznym” interesom!

Trzy przykłady. Tylko trzy z lawiny codziennych dowodów łamania zasad, a już czar uczciwego prawa, obiektywnej sprawiedliwości oraz koniecznej otwartości rządzących pryska, jak bańka mydlana. Rządzi układ! A wszystko to dzieje się w kraju, w którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów z hasłem walki z… układem. Z mitycznym układem. Tymczasem sama stworzyła realny, wszechpotężny, największy od czasów komuny układ, którego macki sięgają coraz głębiej paraliżując kolejne instytucje demokratycznego państwa.

Prezydent… Rząd… Sejm… Senat… Służba cywilna… Administracja publiczna…. Służby specjalne… Policja… Prokuratura… Służby Skarbowe… Agencje państwowe… Spółki Skarbu Państwa…. Wszystko. No prawie wszystko. Zostały bowiem jeszcze dwa ogniwa do zupełnego domknięcie układu. Tylko dwa. Sądy oraz niezależne media. Proces ich przejęcia jednak już się rozpoczął. Gdy się zakończy powstanie układ zamknięty. Układ w pełni zamknięty!

Adam Szejnfeld

Poseł do Parlamentu Europejskiego

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz