76. rocznica zakończenia walk o Poznań (ZDJĘCIA)


23 lutego 1945 roku zakończyły się walki o okupowany przez hitlerowców Poznań. W rocznicę tamtych wydarzeń kwiaty pod pomnikami na Cytadeli złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta wraz z przedstawicielami władz regionu oraz środowisk kombatanckich.

Dokładnie 76 lat temu padł ostatni bastion hitlerowców – Cytadela. Z uwagi na pandemię koronawirusa wtorkowe uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia odbyły się w ograniczonym zakresie. O godz. 10 na Miłostowie Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, złożył kwiaty w kwaterach żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich.

W samo południe na górnym tarasie Cytadeli zawyły syreny i odśpiewano hymn państwowy. Wspólny wieńce od delegacji władz miasta i regionu oraz środowisk kombatanckich złożono pod pomnikami: Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców oraz Aliantów. Miasto Poznań reprezentował prezydent Jacek Jaśkowiak, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz oraz zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

– Ograniczony wymiar dzisiejszej uroczystości wynika przede wszystkim z naszej troski o kombatantów. To oni – niezawodnie każdego roku towarzyszyli nam na stokach Cytadeli, wypełniając misję strażników pamięci. Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli stanąć liczniej w tym miejscu, oddając szacunek uczestnikom tego znaczącego wydarzenia w historii naszego miasta – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Zwycięska bitwa o Poznań przyniosła kres koszmarowi, jakim było życie w okupowanym mieście. Hitlerowcy na zawsze opuścili stolicę Wielkopolski. Ceną było życie poznaniaków – Cytadelowców, ale także żołnierzy radzieckich, których mogiły rozsiane są tutaj i na innych poznańskich cmentarzach.

W tym roku w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo kombatantów nie odbyło się tradycyjne spotkanie władz miasta z uczestnikami walk o Cytadelę. JZ

Zdjęcia Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz