73. rocznica zakończenia II Wojny Światowej | Nasz Głos Poznański

73. rocznica zakończenia II Wojny Światowej


Pod pomnikiem Armii Poznań na Wzgórzu Św. Wojciecha odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych i wojewódzkich oraz kombatanci. Zdjęcia na końcu tekstu.

Miasto Poznań reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta, który złożył wieniec wspólnie z radną Karoliną Fabiś-Szulc, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Poznania.

W Polsce 8 maja, jako Dzień Zwycięstwa, jest oficjalnie obchodzony od 2015 roku. Święto to upamiętnia oficjalne zakończenie II Wojny Światowej w Europie i kapitulację Niemiec, którą podpisano w 1945 roku w kwaterze głównej generała Eisenhowera w Reims we Francji. Stalin zażądał by w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy przed przedstawicielami ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii. Formalnie akt podpisano późnym wieczorem, gdy w Berlinie był jeszcze 8 maja, a w Moskwie, zgodnie z tamtejszym czasem, już 9. Z tego też powodu, w państwach ówczesnego bloku wschodniego, Dzień Zwycięstwa obchodzony był 9 maja.

Fot. Hieronim Dymalski

 

Dodaj komentarz