70 serc uszytych


70 poduszek w kształcie serca uszyto na pierwszych w tym roku warsztatach w ramach akcji „Serce od serca”. Klub Kobiet Aktywnych gminy Czerwonak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Promnicach wraz z mieszkańcami powiatu poznańskiego rozpoczęli w Koziegłowach kolejną akcję, która tak bardzo wspiera kobiety zmagające się z rakiem piersi. Cykl warsztatów został objęty patronatem Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego. Kolejne odbędą 18 lipca w Pałacu Iwno.

– Zaangażowanie naszych mieszkanek jest niesamowite. Bardzo się cieszę się, że ten pomysł tak się rozwija, i że tyle osób chce w nim uczestniczyć. Pomagamy jak tylko możemy, bo serce boli, kiedy dwa miliardy złotych przeznaczane są na media publiczne, a nie ma onkologię – dodał starosta poznański.

W akcję włączył się również wójt gminy Czerwonak.  – Dlaczego pomagamy? Robimy to, jak sama nazwa wskazuje, z potrzeby serca. To kolejne już tego typu wydarzenie w naszej gminie i na pewno nie ostatnie – zapewnił Marcin Wojtkowiak.

Na czym projekt „Serce od serca” polega? – Szyjąc poduszki staramy się wesprzeć osoby po mastektomii częściowej lub całkowitej. Zaraz po operacji chronią ranę przed obtarciem, a na dalszym etapie leczenia zapobiegają opuchliźnie i zmniejszają napięcie w barku. Uszyte przez nas poduszki trafiają do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Oczywiście jeśli ktoś się zgłosi do nas indywidualnie, to także taką poduszkę otrzyma – powiedziała Justyna Maćkowiak-Szukalska, która wraz z Karoliną Wasilewską-Waligórską koordynuje akcję w naszym regionie.

Warsztaty „Serce od serca” odbywają się cyklicznie i każdy może wziąć w nich udział.

– Zapraszamy wszystkich chętnych. Aby do nas dołączyć wystarczą uśmiech i chęć pomocy innym. Poduszki w większości gmin powiatu poznańskiego, co jest możliwe między innymi dzięki współpracy z powiatem – dodała Justyna Maćkowiak-Szukalska.

W ubiegłym roku wolontariuszki z powiatu poznańskiego uszyły około 2 tys. poduszek, a w całej Polsce powstało ich ponad 11 tys.

Warsztaty odbędą się również  w gminach: Swarzędz, Kostrzyn, Luboń, Suchy Las i Pobiedziska. Dodatkowo uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w bezpłatnej nauce badania piersi.

Pomysł narodził się w 2001 roku, a jego autorką była Janet Kramer-Mai, pielęgniarka zajmująca się onkologią w Erlanger Medical Center z Chattanooga w stanie Tennessee, u której zdiagnozowano raka piersi. To właśnie dla niej wykonano pierwszą poduszkę, która wygodnie mieściła się pod pachą i chroniła przed przypadkowymi uderzeniami.

 

Dodaj komentarz