6 pomysłów na weekend w Poznaniu


W ostatni weekend lutego w Poznaniu nie będzie nudy. MTP zapraszają na wyjątkowe targi ogrodnictwa i architektury krajobrazu, a muzeum – na spotkanie ze sztuką art deco. Ci, którzy wolą wypoczynek na świeżym powietrzu, mogą wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem, który oprowadzi po Ratajach.

Gardenia na MTP

Od lat sezon ogrodniczy rozpoczyna się właśnie w Poznaniu. Wszystko za sprawa Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, które należą do grupy wiodących imprez o tematyce ogrodniczej w Europie. To również największa ekspozycja halowa w naszym kraju, która cieszy się zasłużoną renomą. Dla szerokiej publiczności Gardenia to źródło wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań, bogata ekspozycja artykułów, maszyn, narzędzi i usług ogrodniczych przygotowana przez czołowych producentów ze wszystkich sektorów ogrodniczych, nowe rozwiązania w zakresie aranżacji zieleni, spotkania z gwiazdami telewizyjnymi, warsztaty na żywo i możliwość podziwiania ogrodów pokazowych.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, 23 luty (godz. 9:00-17:00), 24 lutego (godz. 9:00-16:00)

Więcej informacji: http://gardenia.mtp.pl/

Piknik Militarny na Cytadeli

W najbliższą sobotę, 24 lutego, atrakcją będzie pokaz oryginalnych pojazdów, których używano w styczniu i lutym 1945 roku. Z okazji 73. rocznicy zakończenia walk o Poznań Muzeum Uzbrojenia przygotowuje „Piknik Militarny. „POZNAŃ 1945”. Będzie można zwiedzać ekspozycję plenerową MU bezpłatnie, wraz z możliwością wejścia do czołgu T-34/85. Na placu przed budynkiem Muzeum zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej oraz historyczne pojazdy z 1945 roku ze zbiorów placówki oraz gościnnie z kolekcji prywatnych. Znawcy tematu na pewno docenią samochody ciężarowe Opel Blitz 3t oraz GAZ-MM, samochody terenowe GAZ-67 oraz VW typ 82 „Kubelwagen”, motocykle DKW NZ-250 i Harley-Davidson WLA. Z kolekcji MU wart obejrzenia jest lekki samochód ciężarowy Dodge WC-52 i przedpremierowo – samochód terenowy Willys MB. 24 lutego, 10:00-16:00; Muzeum Uzbrojenia (oddział WMN) Park Cytadela, wejście na ekspozycję plenerową – bezpłatnie, wejście na ekspozycję dolną w promocyjnych cenach – 5zł bilet normalny, 2zł ulgowy

Więcej informacji: http://www.wmn.poznan.pl

Oprowadzanie po Ratajach

Gdzie na Ratajach można znaleźć ślady dawnej wsi słynącej z ogrodnictwa? Co w tej części Poznania robił szachinszach Iranu, a co bułgarscy i niemieccy osadnicy? Dlaczego właśnie tutaj powstał jeden z największych poznańskich kościołów? Na te pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas wycieczki z przewodnikiem PoPoznaniu.pl.

Spacer po dolnym tarasie Rataj odbędzie się z okazji 50. rocznicy oddania do użytku pierwszego ratajskiego bloku. W czasie wycieczki pojawią się zarówno historie związane z dawną wsią Rataje, jak i ciekawostki dotyczące współczesnego oblicza tego poznańskiego fyrtla.

Start w sobotę o godz. 10 (oraz o godz. 15) zbiórka na przystanku autobusowym „osiedle Rzeczypospolitej” (przy kapliczce). Oprowadzanie odbędzie się w konwencji „free walking tour”. To znaczy, ze wstępne zapisy nie są wymagane, a spacer odbędzie się w ustalonym terminie bez względu na pogodę i liczbę uczestników. Wycieczka jest bezpłatna, ale nie jest dotowana przez żadną instytucję ani sponsora, dlatego na zakończenie można nagrodzić przewodnika napiwkiem.

Więcej informacji: http://www.popoznaniu.pl/index.php?id=108

Acid Drinkers U Bazyla

W niedzielę w Klubie u Bazyla wystąpi najbardziej znany poznański zespół heavymetalowy – Acid Drinkers. Poznański koncert odbywa się w ramach zimowej trasy In Thrash We Trust. Z Titusem, Popcornem i Ślimakiem wystąpi nowy gitarzysta – Łukasz „Dzwonu” Cyndzer. Jako suport przed Acid Drinkers zagra zespół Ziemia Zakazana.

25 luty, godz. 18:30, Klub u Bazyla, ul. Norwida 18a, bilety: 40/50zł

Więcej informacji: http://www.ubazyla.pl/wydarzenie/acid-drinkers/

Mary Spolsky w Meskalinie

Mery Spolsky to muzyczny solo-performance i samozwańczy pop spolsky. Sama pisze teksty, komponuje muzykę, produkuje i aranżuje piosenki, projektuje ubrania, gra na gitarze. Do tej pory Mery można było zobaczyć na kilku festiwalach, m.in. poznańskim Enea Spring Break 2017. Artystka wystąpiła również w roli supportu Imany w Poznaniu i na warszawskim Torwarze.
Pierwszy singiel oraz videoklip Mery Spolsky pt. „Miło Było Pana Poznać” pojawił się na początku czerwca. Trzy miesiące później premierę miał drugi singiel i klip pt. „Alarm”, natomiast 15 września nakładem Kayaxu ukazał się debiutancki album MERY zatytułowany „Miło Było Pana Poznać”.

25 luty, godz. 19:00, Klubokawiarnia Meskalina, Stary Rynek 6, bilety 25/30zł

Więcej informacji: http://www.go-ahead.pl/pl/koncerty,koncert,1482,MERY-SPOLSKY-Poznan-Meskalina.html

Sztuka w formie

W sobotę o godz. 13 w Muzeum Sztuki Użytkowej będzie można posłuchać o art déco. To styl, który inspirował twórców wielu dziedzin sztuki, nie tylko w latach 20. i 30. XX wieku, ale także kilka dekad później. Jego wpływy można zauważyć także we współczesnej ilustracji książkowej.

Spotkanie jest częścią cyklu „Graphic concept” – to seria wykładów poświęconych problematyce szeroko rozumianej grafiki użytkowej, między innymi plakatowi, projektowaniu graficznemu, typografii czy ilustracji. Prezentowane obiekty (w tym pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu) staną się pretekstem do szerszego spojrzenia na dany styl artystyczny oraz ukazania kontekstów rozwoju sztuki.

Więcej informacji: http://www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych/edukacja/graphic-concept/

Fot. Hieronim Dymalski i Dariusz Skorupiński @Nasz Głos Poznański

źródło poznan.pl / Ryszard Bączkowski/Alicja Wesołowska

Dodaj komentarz